Biografie

Petr Dudík společně se Štěpánem Kojanem kapelu KEKS založili na přelomu roku 1981 a 1982. Před tím hráli v beatových kapelách Belatrix a Báze. Kapela začínala ve složení: Petr Dudík (klávesy, zpěv), Štěpán Kojan (kytara, zpěv), Milan Cafourek (basová kytara) a Petr Štěpánek (bicí). Jejich úplně první bigbeatová písnička pro KEKS byl zřejmě Maják. Úplně první zábavu kapela pravděpodobně odehrála ve Střezimíři.

Název kapely se zrodil při listování slovníkem a zřejmě ho vyřkl dlouholetý zvukař Petr Marek. Logo kapely bylo původně opředeno určitým tajemstvím. Pravdou však je, že typickou ruku a mřížku ztvárnil grafik a fotograf Lumír Kovář. Dnes patří mezi velmi známé, uznávané a oceňované grafiky. Navrhoval booklety a plakáty pro skupiny jako je Lucie, Wanastovi Vjecy (ocenění obal v roce 1992). Z jeho grafického studia pocházejí i plakáty pro velké koncerty KEKS a booklety posledních CD.

Zpočátku kapela kopírovala především své vzory - Deep Purple, Sweet, Slade,... V době totalitního režimu se anglicky zpívat nesmělo, proto na jejich muziku psal Štěpán Kojan a Petr Dudík vlastní české texty. KEKS se v listopadu 1982 poprvé přihlásil k prvé přehrávce. Kapela zde způsobila malý rozruch, svým vystoupením a nadšením, se kterým bigbeaťáci předvedli své vlastní skladby. V osmdesátých letech KEKS vystupoval na několika festivalech a dosahoval uznání i vítězství. Mezi ocenění patří i první místo v okresní přehlídce beatových skupin.

KEKS v roce 1983 zvítězil v XI. ročníku celostátního Festivalu politické písně Sokolov 83 s písničkou Libanon. To kapelu zachránilo od úplného zákazu kulturní činnosti. Že to pro rockery nebyla lehká doba, si asi všichni "pamětníci" dobře uvědomují a nebylo moc možností, jak veřejně dělat dobrou rockovou muziku.

Nejprve kapela působila hlavně na Benešovsku, Čáslavsku a Táborsku, v současnosti hraje téměř po celých Čechách i na Moravě. Podle slov frontmana Štěpána Kojana nejraději vystupují v Praze, a nejčastěji v jižních a středních Čechách. V roce 2007 kapela vyrazila poprvé na velké celorepublikové tour, takže kapelu živě mohli fanoušci vidět na tradičních místech, ale také v neobvyklých městech jako je Jihlava, Hradec Králové, Havlíčkův Brod. V posledních letech kapela vystupuje na pódiích největších festivalů v ČR (Votvírák, Sázavafest) a na pravidelných tour po celé republice.

Po vzniku kapely a celá osmdesátá léta hrála především na tanečních zábavách a členové kapely se věnovali hudbě amatérsky, protože by se pouze jí tehdy neuživili a navíc tu byl politický problém. Štěpán Kojan se od listopadu 1989 živí, jak sám říká, jenom ušima. Vždycky se chtěl živit muzikou. Svou první kapelu založil už na SZTŠ a po vojně absolvoval konzervatoř v Praze. Má vlastní nahrávací studio STROUHA. Profesionálním muzikantem je i Petr Dudík, ten se od první třídy učil hrát na klavír a 3 roky navštěvoval hodiny sólového zpěvu. Další dva členové kapely se kromě hudby věnují i své profesi.

V roce 1995 KEKS byl v televizní Hitparádě (č. 58). V listopadu 2004 byl natočen klip pro TV Óčko a rozhovor do pořadu Hydepark. Na Óčko TV byl počátkem roku 2005 odvysílán také klip a rozhovor v pořadu BreakOut.  V roce 2008 pak ještě klip Pošťák. Do České televize se kapela vrátila v roce 2009, jako host pořadu Dobré ráno. Klipy kapely KEKS máte v současné době možnost vidět mimo jiné i na TV Rebel. Naše oficiální audivizuální záznamy, i záznamy od fanoušků na YouTube.

Kapela KEKS pronikla i do celonárodních hudebních anket typu Český slavík. V roce 2014 KEKS obsadil 30. místo.

Svých 30 let nepřetržitého působení na rockové scéně kapela oslavila výročním koncertem 14. 4. 2011 ve zcela vyprodaném velkém sále Lucerny. Z tohoto koncertu vniklo i dvou DVD. Do zcela vyprodané Lucerny se kapela vrátila 21. 2. 2015 a to jako speciální host na pozvání legendárních Smokie.

Současné složení kapely:

Štěpán Kojan - kytara, zpěv
Petr Dudík - klávesy, zpěv
Václav Šobíšek - baskytara
Václav Suchý - bicí, percussions

Soutěž Megaton Fashion Show 2017 zná vítěze

Soutěž Megaton Fashion Show 2017 zná vítěze

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.