František Ringo Čech - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Životopis

František Čech se narodil 9. července 1943 v Praze. Později ke svému jménu přidal ještě přezdívku Ringo podle bubeníka Beatles Ringo Starra. Pochází z rodiny barového hudebníka a písničkáře vídeňského původu.

Vyučil se radiomechanikem a televizním opravářem a poté studoval hru na bicí a také folklór, hru na klavír a zobcovou flétnu na pražské konzervatoři. Na bicí hrál v dixielandových a dechovkových souborech (například s Ivanem Mládkem). V roce 1963 díky Jaromíru Klempířovi spoluzaložil skupinu Olympic s nímž prvně účinkoval v Semaforu ve hře Ondráš podotýká. Zde také začal poprvé psát písňové texty. Byl mio jiné vyhlášen nejlepším československým beatovým hráčem na bicí. S Černým divadlem Jiřího Srnce působil i v USA, kde účinkovala jeho žena Magda.

Do Čech se vrátil po čtrnácti měsících v únoru 1967 a naučil se prosazovat. Ze špičkových hudebníků sestavil "festivalový" bigbeatový orchestr Rogers band (účinkovali zde Kaplan, Růžek, Sedláček a další). Zúčastnili se prvního bigbeatového festivalu v Lucerně, ale s klasickým rokenrolem nezaznamenali větší úspěch. Z kapely proto odešel i se svým bratrem. S ním poté založil rockovou skupinu Shut Up pro Divadlo Semafor, kam je přijal Jiří Šlitr. Vyplnili místo po County Beatu Jiřího Brabce a stali se druhým z divadelních orchestrů. Hráli především v představeních Šimka a Grossmana. Měli však s kapelou i vlastní zájezdový program s Jiřím Halekalem a v roce 1972 se nechali přejmenovat na Skupina Františka Ringo Čecha.

Tehdy Čech začal působit jako speaker a intenzivně skládal písňové texty. Začalo se mu říkat "génius nadprodukce". Roku 1983 založil Čechovo prozatimní divadlo, které bylo později přejmenováno na Čechovo prozatimně osvobozené divadlo. Zde působil jako autour, umělecký vedoucí, ředitel i herec.

V současné době se věnuje především práci na svých obrazech, ale můžeme ho vídat i v zábavných televizních pořadech. Uspořádal také desítky výstav a jeho obrazy jsou u soukromníků i v zahraničí.

Metronome Festival potvrdil první hvězdy

Metronome Festival potvrdil první hvězdy

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.