Biografie

Kabát jsou česká rocková kapela původem z Teplic, která funguje od roku 1983.

Za celou kariéru prodala přes 1 milion desek. Roku 2003 získala prvního Českého slavíka v kategorii „skupina roku“.

Do roku 2013 jich posbírala celkem 7 a vysloužila si i řadu dalších cen.

Její koncerty vysoko převyšují desetitisícové návštěvnosti.

V roce 2007 skupina Kabát reprezentovala Českou republiku na soutěži Eurovision Song Contest ve finských Helsinkách, kde ale neuspěla.

Největším koncertním úspěchem byl výroční koncert na pražském Vypichu, na který dorazilo přes 65 tisíc fanoušků.

Kapelu Kabát v roce 1983, původně jako thrash metalovou, v Teplicích založil Milan Špalek.

Ze začátku moc nekoncertovala, protože se nelíbila tamním úřadům. Po absolvování povinného vojenského výcviku sestavu skupiny tvořili Josef Vojtek, Tomáš Krulich, Ota Váňa, Milan Špalek a Radek Hurčík. Tato sestava funguje doteď.


První demo nazvané Orgasmus se mezi fanoušky šířilo na audiokazetách.

V roce 1991 vyšlo první album Má jí motorovou a skupina Kabát se stala „objevem roku“. Následovala alba Děvky ty to znaj, Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel a MegaHu.

V roce 1999 začala kapela spolupracovat se společností Pink Panther Agency, kterou zastupuje Radek Havlíček a Petr "Panki" Volek. Firma se stará o její management dodnes. Zajišťuje také techniku na veškeré koncerty skupiny.

Před Vánoci roku 2000 vyšlo album Go satane go. Dalším albem bylo Suma sumárum, jež se stalo „albem roku“ 2002.

Formace Kabát vystoupila na Rockfestu Chicago v Yorkvillu a absolvovala Suma Sumárum Tour 2002.

Následovalo album Dole v dole, které po prvním dnu prodeje získalo dvě platinové desky. Kapela s ním vyrazila na první open air turné, na kterém návštěvnost koncertů nešla pod 10 tisíc fanoušků. Do pražského Edenu jich dorazilo dokonce 22 tisíc. Kapela v tomtéž roce převzala cenu za první místo v Českém slavíkovi a v tom příštím přidala čtyři ceny Anděl.

Podobní interpreti


V listopadu vyšla sada dvou DVD se záznamy kocertů z let 2003 a 2004.

8. prosince 2006 se fanoušci dočkali alba Corrida. Turné v roce 2007 mělo opět obrovskou návštěvnost, např. v Hradci Králové přišlo 27 tisíc lidí.

Další DVD vyšlo v listopadu 2008.

12. září 2009 kapela oslavila 20 let fungování megakoncertem v Praze na Vypichu, na který přišlo 65 tisíc fanoušků. Skupina ho natočila a později pod názvem Po čertech velkej koncert záznam vydala na DVD, CD i blu-rayi.

27. listopadu 2010 Kabáti opět zvítězili v ankětě Český slavík. 11. prosince vydali desku Banditi di Praga. Na následném turné kapela převzala diamantovou desku za prodej 1 milionu kusů všech dosud vydaných nahrávek.

17. listopadu vyšlo CD a DVD Banditi di Praga Turné 2011 se záznamem koncertu z vyprodané pražské O2 Areny. 26. listopadu přišlo další prvenství v anketě Český slavík.

24. dubna 2013 vyjela kapela na Turné s pražským Big Bandem.

Související články

Skupina Kabát zopakuje magakoncert na Vypichu

Skupina Kabát zopakuje magakoncert na Vypichu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.