Biografie

Vznik australských AC/DC je datován k roku 1973. Kapelu založili bratři Angus a Malcom Youngovi. Název je prý napadl, když si nápisu "AC/DC" povšimli na sestřině vysavači. Je to zkratka pro střídavý proud/stejnosměrný proud. Přišlo jim, že to dobře charakterizuje energická vystoupení kapeli a celkově energii, kterou v sobě skrývají. Proto se název uchytil.

Ke kapele se připojili i bubeník Colin Burgess, baskytarista Larry Van Kriedt a zpěvák Dave Evans. Kapela podepsala svoji první smlouvu s nahrávací společností chvíli potom, co odehrála svůj první koncert na Silvestra roku 1973. Členové kapely se ale často měnili. Jako první byl vyhozen bubeník Colin, chvíli na to se v kapele vystřídalo několik bubeníků a také baskytaristů. Youngovi také došli k názoru, že Evans není příliš dobrým frontmanem, proto během koncertů místo něj často vystupoval první manažer kapely Dennis Laughlin. S Evansem vedli spory kvůli kterým byl posléze Evans vyhozen a novým frontmanem skupiny se stal Ronald Belford "Bon" Scott.


Společně nahráli během deseti dnů první album High Voltage (1975). Ve stejném roce vyšlo i další album T.N.T., které v sobě skrývalo hity Hight Voltage. AC/DC pravidelně vystupovali v pořadu Countdown, což byl celostátní pořad o populární hudbě. Postupně se stávali jednou z nejpopulárnějších australských kapel.
V roce 1976 vyjela kapela na turné po Velké Británii, kde předskakovala hvězdám jako Kiss, Aerosmith a vystupovali společně jako hlavní hvězdy s Cheap Trick.

Šesté album kapely Highway to Hell (1979) se dostalo mezi 100 nejprodávanějších alb Spojených států a umísstilo se na 17. místě. Tím se AC/DC oficiálně posunuli mezi nejpopulárnější hard rockové kapely. Velká je však zasáhla o rok později. Bon Scott zemřel na otravu alkoholem v autě svého kamaráda.
Po jeho smrti začali AC/DC uvažovat o ukončení činnosti. Pod záminkou, že by si Scott přál, aby i nadále hráli, rozhodli se pokračovat. Mezi své řady přijali zpěváka Briana Johnsona.

Podobní interpreti


Nahráli spolu album Back in Black, které se stalo nejúspěšnějším albem AC/DC a zároveň jedním z nejúspěšnějších hard rockových alb všech dob. Deska byla o rok později oceněna platinou. Celkem se prodalo více než 50 milionů kopií a tak se stalo 2. nejprodávanějším albem všech dob.
Poté kapelu čekaly další změny jako odchod Langa a Philla, který začal mít psychické problémy a halucinace kvůli konzumaci drog.

V roce 2000 vydali AC/DC své 16. studiové album pod názvem Stiff Upper Lip, které bylo velmi úspěšné jak u fanoušků, tak i kritiků. O dva roky později podepsali dlouhodobou smlouvu se Sony MBG, což jim zajistilo dlouhodobou sérii remasterovaných alb v rámci série AC/DC Remasters.

V roce 2008 po dlouhých osmi letech usedla kapela do studia a začala pracovat na novém řadovém albu Black Ice. Můžeme ho zaznamenat jako návrat k těm nejčistším rockovým kořenům AC/DC. V rámci turné k novému albu zavítali AC/DC i do Prahy, a to 17. března 2009.

Související články

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.