J.A.R. - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Skupina J.A.R. vznikla symbolicky 17. listopadu 1989.

Základní sestavu tvořili autor hudby Roman Holý a duo „akademických“ raperů Oto Klempíř a Michael Viktořík.

Po prvních dvou rockovějších albech - Frtka (1992) a Mydli to! (1994) -ukázala kapela sílu a potenciál, který potvrdila hlavně na revolučním třetím albu Mein Kampfunk z roku 1997, kde plně zpívá Dan Bárta. Na albu s říznou dechovou sekcí a výpravným bookletem od Lely Geislerové se objevují první velké hity jako Maksimig nebo Hnědojed.

O dva roky později, v roce 1999, vydali J.A.R. čtvrté řadové album Homo Fonkianz, první na labelu Sony Music/Bonton/Columbia, už v pevném desetičleném složení: Holý, Viktořík, Klempíř, Bárta, Zbořil, Balzar, Chyška, Jelínek, Kaspar a Kop. V tom roce nabedli taky videokazetu s názvem V deseti letí desetiletím.

Na další řadové album si fanoušci museli počkat až do roku 2002, kdy vyšla deska Nervák, která se od rockových prvků obrací k popu a disku – samozřejmě s převažujícím funkem. Na albu jsou singly Metamegamastítko a Jsem pohodlný, ke vznikly videoklipy. Druhý jmenovaný režíroval Zdeněk Suchý, autor klipů pro Monkey Business nebo Dana Bártu.

V roce 2006 vyšlo album Armáda špásu, které se stylem vrátilo k rockovějším opusům kapely. Obsahuje dva singly: Superpéro a Doufám, který má i klipovou podobu.

J.A.R. v pravém slova smyslu nefungují jako kapela, spíš jako příležitostné setkání předních českých jazzmanů a hudebních producentů.

Členové J.A.R. figurují ve vlastních kapelách a věnují se svým projektům.

Kapela každoročně absolvuje několik koncertů a vždycky 17. listopadu odehraje tradiční koncert ve velkém sále pražské Lucerny, kde slaví narozeniny. 

J.A.R. vymydlí v úterý běloskvoucí Lucernu

J.A.R. vymydlí v úterý běloskvoucí Lucernu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.