Biografie

Marilyn Manson, skutečným jménem Brian Hugh Warner, je americký hudebník, skladatel, herec, malíř, multimediální umělec a bývalý hudební žurnalista.

Je známý kontroverzními výstupy na koncertech i make-upem a celkovou image.

Narodil se 5. ledna 1969. Jeho umělecké jméno je spojením jmen dvou amerických kulturních ikon – herečky Marilyn Monroe a lídra Manson Family a masového vraha Charlese Mansona.

Nejvíc ho zřejmě proslavila alba z 90. let minulého století jako Antichrist Superstar z roku 1996 a Mechanical Animals z roku 1998.

Díky nim si Marilyn Manson získal pozornost médií a stal se kontroverzní postavou, která podle mnohých měla a má negativní vliv na mládež. Často míval problémy se zákonem.

Manson byl celkem čtyřikrát nominován na hudební cenu Grammy.

Kapela prošla celou řadou personálních změn. Manson často na koncertech ostatní muzikanty napadal a ničil jejich hudební nástroje.

Zpočátku si získala pozornost různými extempóre a nechutnostmi na pódiu i v zákulisí koncertů (močení či sex na veřejnoti, pojídání výkalů, krev, sebepoškozování, v hojné míře užívání drog, spousta alkoholu apod.).


Toto období vystřídala doba, kdy se Marilyn Manson změnil v androgynní loutku. Najednou používal dlouhatánské umělé nehty, spoustu make-upu, třpytek a glitrů, boa, vysoké podpadky, dokonce i umělá ňadra.

Postupně se Manson s přibývajícím věkem víceméně uklidnil a místo nechutností vsadil spíš na kontroverzi a ožehavá společenská témata (symboly nacismu, siamská dvojčata, ničení státních symbolů, uniformy, tělesná postižení a deformace ...).

Jen v USA získala tři alba z dílny Marilyna Mansona dvojnásobnou platinu, tři další byla zlatá a sedm nahrávek debutovalo v top 10 žebříčku prodejnosti, dvě z nich byly no 1 alba.

V roce 1990 se snažil získat titul na studiích novinařiny a získával praxi v hudebním magazínu 25th Parallel. Záhy se potkal s muzikanty, ke kterým byla později jeho kapela přirovnávána, včetně The Perfect nebo Trenta Reznora z Nine Inch Nails.

Spolu se Scottem Puteskym založil formaci Marilyn Manson & the Spooky Kids, později tento název zkrátili na Marilyn Manson.

V té době s ním hráli Twiggy Ramirez (skutečným jméněm Jordie White), jeho přítelkyně Jessicka a Madonna Wayne Gacy (Stephen Gregory Bier Jr.).

Podobní interpreti


V roce 1993 zaujali Trenta Reznora, který pak produkoval jejich debutové album Portrait of an American Family, jež vyšlo v roce 1994.

Z kapely se v průběhu turné začínal stávat kult, který rostl v průběhu Downward Spiral Tour, společné šňůře s Nine Inch Nails.

V roce 1995 následovalo EP Smells Like Children. Obsahuje první MTV hit, kterým se stala předělávka píšně „Sweet Dreams (Are Made Of This)“ od Eurythmics.

I další desku Antichrist Superstar koprodukoval Trent Reznor a zaznamenala obrovský úspěch.

Born Villain je název osmého studiového alba, které vyšlo 1. května 2012 na Mansonově vlastním labelu Hell v distribuci Cooking Vinyl Records. V žebříčku Billboard 200 debutovalo na desátém místě.

Obsahuje tři singly „No Reflection“, „Slo-Mo-Tion“ a „Hey Cruel World...“ a předznamenal ho krátký film nazvaný také Born Villain.

Ve filmu Manson debutoval v roce 1997. Bylo to ve snímku Davida Lynche Lost Highway. Dále se objevil v řadě filmů v menších rolích nebo hrál sám sebe. Vidět jsme ho mohli i v televizním seriálu Californication.

V hudební televizi MTV se objevoval jako animovaná postava v seriálu Celebrity Deathmatch, jehož se stal neoficiálním šampionem a maskotem.

Johnny Depp se údajně Mansonem svým způsobem nechal inspirovat pro ztvárnění postavy Willyho Wonky ve filmu Karlík a továrna na čokoládu z dílny Tima Burtona.

Už přes deset let Marilyn Manson pracuje na vlastním filmovém projektu Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll.

Související články

Metallica si mohla dovolit zdražit vstupenky

Metallica si mohla dovolit zdražit vstupenky

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.