Biografie

Celým jménem Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie se narodila jako třetí z osmi dětí 16. srpna 1958 v americkém Michiganu. Její otec pracoval coby inženýr ve firmě Chrysler, matka byla ženou v domácnosti na plný úvazek. Dětem se dostávalo přísné katolické výchovy. Když bylo Madonně 5 let, život jí zasadil tvrdou ránu - její matka zemřela na rakovinu prsu. Postupem času se jako nejstarší dcera musela zhostit všech domácích povinností a rychle dospět. Další utrpení prožívala ve chvíli, kdy se její otec znovu oženil s domácí hospodyní, jež Madonna nikdy neměla v lásce a vztah k ní se nezměnil ani po několika letech.

Rodina se později odstěhovala do Rochestru. Tam Madonna v roce 1976 odmaturovala a získala stipendium na Michiganské univerzitě, kde 3 semestry studovala balet. Tady se prvně setkala se Stevem Brayem, budoucí­m spoluautorem několika její­ch velkých světových hitů.

V roce 1978 odstartovala její pohádková cesta za slávou, když pouze s 35 dolary v kapse přesídlila do New Yorku. Živila se vším možným. Prodávala například v Dunkin' Donuts, Burger King nebo dělala serví­rku. Učila se také hrát na kytaru a na bicí­. Roku 1979 dostala nabí­dku odletět do Paříže a účinkovat jako doprovodná vokalistka disko zpěváka Patricka Hernandeze, což ji ale nijak neuspokojovalo, a proto se vrátila po šesti měsících zpět do U.S.A., kde začala s bratry Edem a Danem Gilroyovými psát písničky a založili spolu skupinu Tne Breakfast Club, od které odešla záhy pro neshody v hudební­ produkci. Potom se Madonna potkala znovu se Stevenem Brayem. Společně prošli mnoha skupinami včetně nejznámější­ Emmy. Během této nejisté doby se snažila Madonna uživit jako modelka pro akty studentů umění­ a pózovala i pro časopisy Playboy a Penthouse, které jí­ nabí­dly mnohem ví­ce než další­ z její­ch krátkých brigád.Údajně také jen pro pení­ze se Madonna objevuje v roce 1980 ve filmu Johna Lewickiho A Certain Sacrifice.

Hudební kariéra
***
V oblasti hudby se Madonna se Stevem Brayem orientovala na rozšiřující­ se taneční­ hudbu spí­še než na rock, kvůli čemuž také byli nuceni opustit Emmy. Madonnin rok 1981 spočíval ve vystupování s vlastními písněmi po klubech (např. Roxy), kde se snažila setkat s lidmi z hudební branže, kteří by jí pomohli ke smlouvě s nahrávací společností.
V Danceterii se poznala s Markem Kaminsem. Předala mu pásek s nahrávkami, které vytvořili společně s Brayem. Jední­m ze songů byl i budoucí­ první­ singl Everybody. Kamins přehrál skladby v klubu. Přítomní z nich byli naprosto unešení. Stejně tak i prezident Sire Records Seymour Stein, který byl toho času v nemocnici, ale nechal si Madonnu pozvat. Ta ho tak ohromila, že smlouva byla nevyhnutelná a v roce 1982 byl na světě první­ singl Everybody, který ačkoliv nebyl příliš prodáván, stal se velkým hitem po diskotékách. V červenci 1983 následuje první­ album s názvem Madonna, pro které sama napsala několik pí­sní­.

Už od počátku kromě Madonniny hudby byla výrazná i její image, která ji dostatečně odlišovala od ostatních interpretů. Jejími nepostradatelnými módními doplňky byly mašle velké kruhové náušnice a především kříže. Ty se staly jejím talismanem již v dětství a nehodlala od nich upouštět ani v dospělosti. Tehdy v mladých dívkách vyvolala tolik nadšení a obdivu, že byly dokonce otevřeny speciální obchodní oddělení s oblečením a doplňky napodobujícími Madonnu - tak moc se jí chtěly slečny podobat.

Krátce po prvním albu přišla řada i na první opravdovou filmovou roli. V Desperately Seeking Susan dostala příležitost si po boku Rosanny Arquettové zahrát prakticky samu sebe a dostatečně se tak realizovat i na filmovém plátně›.

Související články

Následoval veleúspěch spojený s albem a singlem Like A Virgin v roce 1984. Desku produkoval Nile Rodgers. Madonniným manažerem v té době byl Freddy DeMann, bývalý manažer Michaela Jacksona. Následovalo první­ turné po Americe a také vystoupení­ se třemi skladbami na benefičním koncertě Live Aid. V roce 1985 přišly časopisy Playboy a Penthouse s Madonninými starými fotografiemi. Všichni se báli, že to bude mít drtivý dopad na její­ kariéru, ale ta byla rozjetá natolik, že už ji nic nemohlo ohrozit.

Úspěch začala mít i v osobním životě. V den svých 27. narozenin se totiž na pláži Malibu v Californii provdala za herce Seana Penna, se kterým se seznámila během natáčení­ videoklipu Material Girl. V roce 1986 natočili společný film Shanghai Surprice a Madonna po první­ velké změně image s krátkými světlými vlasy vydala své další­ veleúspěšné album True Blue. Deska produkovaná se Stevenem Brayem a Patrikem Leonardem se stala jedničkou v 28 zemí­ch světa najednou.

Svou kariéru pokračovala světovým turném v roce 1987 a stejnojmenným filmem a soundtrackem k němu Who's That Girl. Ačkoliv Madonniny filmy pravidelně propadají­, skladby k nim se stávají­­ hity číslo 1. První­ éra kariéry královny popu byla toho samého roku završena první­m výběrovým albem You Can Dance s remixy oblí­bených tanečních hitů.

Příští­ rok 1988 nebylo o Madonně téměř™ slyšet. Turné a celá dosavadní­ dráha, po které kráčela, byly pro ni­ natolik vyčerpávající, že si musela dát pauzu.

Na jaře 1989 se zrodila nová Madonna. Rozvedená, leč silnější a odhodlanější než kdykoliv přžedtím. Světlo světa spatřilo album Like A Prayer, produkované opět Brayem a Leonardem. Obsahovalo plno náboženských, rodinných a citových motivů. S videoklipem ke stejnojmenné písni se stalo něco nečekaného. Mravný příběh bojující proti předsudkům zůstal naprosto nepochopen a byl dokonce označován za rouhačský, jelikož se v něm objevovalo spoustu provokativních záběrů. Pepsi dokonce z obav o svou pověst zrušila s Madonnou smlouvu, podle které měla sponzorovat její nastávající turné.

V roce 1990 se Madonna po boku Warrena Beattyho objevila ve filmu Dick Tracy v roli Breathless Mahoney. Natočila k němu soundtrackové album, kam se dostal téměř™ náhodou i Madonnin nejúspěšnější­ singl Vogue, který produkoval Shep Pettibone, jenž Madonniny skladby do té doby jen remixoval. Následovalo ohromují­cí­ světové turné, beznadějně vyprodaná hudebně divadelní­ šou nazvaná Blond Ambition, během kterého vznikal i dokumentární­ film pro všechny, kdo se chtěli podí­vat do soukromí­ nejslavnější­ zpěvačky všech dob. Premiéru měl o rok později na filmovém festivalu v Cannes. Závěrem roku, který znamenal vrchol v Madonnině kariéře, vydala album svých největších hitů The Immaculate Collection. Videoklip k jedné z nich - Justify My Love - je jakýmsi krátkým černobílým lehce erotickým filmem, který byl vydán jako historicky první­ videosingl.

V roce 1991 se Madonna dostavila na předávání Oscarů po boku Michaela Jacksona a její­ píseňˆ k filmu Dick Tracy Sooner Or Later zí­skala Oscara. V roce 1992 napsala Madonna další­ hit This Used To Be My Playground pro film o Americké dívčí­ baseballové lize, ve kterém hrála spolu s Tomem Hanksem a Geenou Davis.

V říjnu 1992 nejen vydala album s příznačným názvem Erotica, ale i fotografickou knihu Sex o svých erotických fantazií­ch. Videoklip Erotica připomíná reklamu na erotický salónek a televize ho odmí­tly vysí­lat. Album, které produkoval spoluautor hitu Vogue Shep Pettibone, se setkalo s nezájmem a oproti jiným deskám relativně propadlo. Ještě ví­ce než v knize Sex nebo na desce, se Madonna odhalila ve filmu Body Of Evidence, soudní­m dramatu, které opět beznadějně propadlo. Po neúspěšném roce se Madonna vydala na turné The Girlie Show.

Uzavřela šedesátimilionovou smlouvu s Time Warner Inc., mateřskou společností­ Sire Records, smlouvu na vlastní­ multimediální­ společnost Maverick věnující­ se hudební­, televizní­ a filmové produkci a v její­m čele vyvstala jako generální­ ředitelka. Zároveňˆ v té době prodloužila smlouvu na své desky na další­ch sedm let s tí­m, že jí­ náleží­ pět milionů za album a 20% z každého prodaného nosiče.

Po zasloužené přestávce po turné následovalo zhodnocení­ uplynulého období­, které vyústilo roku 1994 v další­ razantní­ změnu vzhledu, vystupování­ i hudební­ho směru. Ačkoliv novou desku začala Madonna připravovat opět s Shepem Pettibonem, vše nakonec dopadlo úplně jinak. Na Bedtime Stories později začali pracovat takové osobnosti jako Dallas Austin, Nellee Hooper nebo Babyface a vzniklo příjemné album připomínající­ hip hop a r'n'b.

V této době se také již definitivně chystalo natáčení muzikálu Evita podle známé rockové opery. Madonna si na roli dělala zálusk už od konce osmdesátých let a byla ochotná pro ni udělat cokoliv. Napsala režisérovi Alanu Parkerovi naléhavý šestistránkový dopis, kde mu detailně vylíčila své důvody, proč ona jediná může roli hrát, a postava Evy Duartové Peronové, manželky argentinského prezidenta a miláčka lidu, byla její­.

V trvají­cí­ snaze působit jako seriózní­ umělkyně vydala Madonna v roce 1995 sbí­rku svých nejlepší­ch balad a romantických melodií­ s názvem Something To Remember a natočila pro něj i tři zcela nové songy. Rok 1996 byl pak ve znamení­ natáčení Evity v Maďarsku, Anglii nebo hlavně v Argentině›, kde byly štáb a obzvlášť Madonna vystaveni častým útokům Argentinců, kteří­ brali film jako znesvěcení­ jejich hrdinky. Během filmování­ se Madonna dověděla, že je těhotná se svým osobní­m trenérem Carlosem Leonem a rozhodla se po několika dřívějších potratech si dí­tě nechat, protože touhu po miminku dávala poslední­ dobou stále ví­ce najevo. Během filmování­ Madonna těhotenství­ tajila, ale když skončilo, byla mluvčí­ Liz Rosenberg pověřena oznámit situaci světu a 14.ř™í­jna porodila Madonna dceru Lourdes Maria Ciccone Leon. Na premiéru sní­mku v Los Angeles přišla Madonna v doprovodu přítele Carlose. Evita se stala filmovým trhákem. Zí­skala mnoho nominací­ na cenu Zlatý globus, kterou si dokonce odnesla domů i Madonna. Nominace na Oscara se však k překvapení všech nedočkala. Sošku zí­skala jen skladba You Must Love Me.


Po práci na Evitě chtěla Madonna opět produkovat svoji vlastní­ hudbu. Na její­ práci se odrazilo mateřství­ a v roce 1998 byla vydána deska Ray Of Light, nejosobnější­ deska produkovaná Williamem Orbitem je označovaná kritikou za nejlepší­ dí­lo popové královny. Úspěch se dostavil i v podobě mnoha cen MTV a dokonce poprvé za Madonninu kariéru i celkem čtyři ceny Grammy včetně té za nejlepší­ album z šesti nominací­. Přicházejí­ i zprávy o novém světovém turné, ale následuje odvolání­ odůvodněné Madonninou snahou věnovat se ví­ce dceři, což jí­ fanoušci rádi odpustí­. V době raného mateřství se Madonna začíná zají­mat i o východní­ nauky, učí­ se Kabbalu a cvičí­ jógu. V letech 1999 a 2001 Madonna vydala dva soundtrackové singly Beautiful Stranger a American Pie pro svůj další­ opět neúspěšný film The Next Best Thing..

S nadcházejícím rokem 2000 kolovaly novinami spelkulace o tom, že se Madonna sblížila s mladým britským filmovým režisérem Guyem Ritchiem. V únoru byl vztah již oficiální. Během roku dokončila své další album a v březnu přišla šokující zpráva: Madonna je již 3 měsíce těhotná.

11. srpna se Madonně a Guyovi narodil syn Rocco Ritchie, tři týdny před očekávaným porodem. Říkalo se, že oba - matka i syn - byli v ohrožení­ života, ale oficiálně bylo prý vše v pořádku. Oba se brzy zotavili a slavná maminka je připravená v plné sí­le na vydání­ alba Music. Album je jako předcházející­ deska opět megaúspěšné a v USA se od dob Like A Prayer vyšplhalo na 1.mí­sto albové hitparády. Stejně tak si vedl i singl Music, který byl v USA první­m hitem číslo 1 po šesti letech. V rámci propagace uspořádala Madonna dva minikoncerty v New Yorku a v Londýně›, kde zazpí­vala pět písniček z nové desky. Vstupenky se nedaly nikde koupit, pouze vyhrát v soutěžích. Byla to po sedmi letech první­ příležitost vidět Madonnu zpí­vat živě›, a tak se u překupníků dalo dostat ke vstupence za částku tří­ tisí­c amerických dolarů. Londýnský koncert bylo pak možno sledovat online na internetu a překonán byl i rekord v takovémto živém přenášení­ koncertu internetem. Ke konci roku si 22.prosince 2000 řekli Madonna a Guy své ano ve skotském Scibo Castle. Rok 2001 pak zaznamenal první­ spolupráci novomanželů, když Guy reží­roval Madonnin videoklip k remixu What It Feels Like For A Girl z poslední­ho alba. Ačkoliv to byl klip spí­še vtipný než brutální­, byl na hudební­ch kanálech zakázán. Proto byl opět vydán na videosinglu.

V dubnu bylo po dlouhém osmiletém čekání­ oznámeno světové turné The Drowned World Tour, kde Madonna zazpí­vala zejména písničky z poslední­ch alb, hrála na kytaru a dělala věci, které nikdy předtím na jevišti nedělala - třeba i létala. K překvapení všech se turné věnovalo jen Evropě a Severní­ Americe, což značně zklamalo fanoušky v Asii, Austrálii a Jižní­ Americe. Koncem roku následovalo vydání­ další­ho výběrového alba s názvem GHV2 (Greatest Hits, Volume 2), na kterém čekalo fanoušky velké zklamání­ z nepřítomnosti novinkových skladeb. Přitom potenciál hitů z alb Erotica, Bedtime Stories, Ray Of Light a Music byl veliký.

V roce 2002 se Madonna podruhé objevila v divadle, tentokrát ve hře Up For Grabs, a následoval druhý společný projekt s manželem Guyem, pod jehož vedení­m hrála ve filmu Swept Away. Ačkoliv byly Ritchieovy filmy vždy poměrně úspěšné, podle Madonniny tradice tento opět katastrofálně neuspěl. Ke konci roku pak natočila Madonna úvodní­ skladbu k filmu o agentu Jamesi Bondovi s názvem Die Another Day, která byla doprovázena zvěstmi o připravovaném další­m albu. To spatřilo světlo světa na jaře 2003 a nese název American Life. Videoklip k pilotní­mu singlu, kde se objevil i napodobitel prezidenta George Bushe jr., reaguje na válečné tažení­ USA proti tzv. teroristickým státům západní­ Asie. Plný válečných scén byl několikrát sestříhán a nakonec zcela stažen. V celé Madonnině kariéře to byl první­ skandál, který vzala zpět. Skandální­, i když na zcela jiné úrovni, bylo i vystoupení­ Madonny, Britney Spears, Christiny Aguilery a Missy Elliott s medley skladeb Like A Virgin / Hollywood / Work It na 20.roční­ku MTV's Video Music Awards, kde se Madonna s popovými princeznami polí­bila. Začátek tohoto představení byl také televizní­ premiérou Madonniny dcery Lourdes coby družičky. Druhé děvčátko byla Honour Norman, dcera Madonniny někdejší­ manažerky Caresse Henry a režiséra Paula Normana.

Hned po skončení­ turné se Madonna pouští­ do práce na svém další­m albu. Jmenuje se Confessions On A Dance Floor a je plné taneční­ hudby. Hlavní­m producentem je Stuart Price, hudební­ režisér Madonniných předchozích turné. Deska debutovala na prvních příčkách hitparád po celém světě včetně U.S.A. a Velké Británie. Na tehdejší­ poměry se prodávala fantasticky. Podporovat novou desku se v létě 2006 Madonna vydala opět na světovém turné. Jméno dostalo podle alba - The Confessions Tour. A k velké radosti všech českých fanoušků zaví­tala Madonna i do Prahy.

V roce 2007 se Madonna odhodlala k další­mu kroku ve své pestré kariéře - začala reží­rovat film - krátkou komedii s názvem Filth And Wisdom. K tomu natáčí­ ještě další­ písničky s Justinem Timberlakem, Timbalandem a Pharrellem Williamsem. Nové album bylo dokončeno v listopadu. Deska je zároveňˆ spojena s koncem Madonnina kontraktu u Warner Music. V polovině října se totiž královna popu podepsala pod smlouvou s Live Nation, organizátorem svých předchozích koncertní­ch turné, za kterou zí­skala 43 milionů dolarů - 18 milionů v hotovosti a 25 v akcií­ch. Další­ch 17 dostane za každé nové album natočené během příštích deseti let. Fanoušci se mají­ na co těšit. Ještě v šedesáti letech bude Madonna točit nové desky.

Na začátku roku 2009 bylo oznámeno nečekané prodloužení­ Sticky & Sweet Tour, se kterým Madonna v srpnu zaví­tala opět i do Prahy. Na přelomu března a dubna se pak Madonna vydala zpět do Malawi, aby tam zažádala o adopci děvčátka Chifundo (anglicky Mercy) James. Její­ žádost však byla i přes kladné doporučení­ tamní­ vlády Vrchní­m soudem v Lilongwe překvapivě nejprve zamí­tnuta. Odvolací­ soud v dubnu rozhodl v Madonnin prospěch, a tak se na pokračování­ světového turné vydala zpěvačka již jako čtyřnásobná matka.

Trnkobraní letos vstoupí do druhé padesátky

Trnkobraní letos vstoupí do druhé padesátky

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.