Biografie

Queen vznikli roku 1970 v Londýně. Původně se skládali z kytaristy Briana Maye, zpěváka Freddie Mercuryho a bubeníka Rogera Taylora, o rok později se k nim přidal baskytarista John Deacon. B. May. Jejímu založení předcházela kapela Smile, ve které působili Brian a Tim Staffell. Roku 1969 podepsali smlouvu s Mercury Records, kde ovšem vydali jen jeden singl. Velký zlom nastal ve chvíli, kdy Staffel představil svým spoluhráčům Farrokha Bulsaru Freddie Mercury, který dřív zpíval ve skupině Wreckage. Prohlásil, že kapela musí dělat mnohem originálnější písničky a především jasněji definovat způsob jejího hudebního vyjadřování. Poté dodal, že kdyby byl jejich zpěvákem, věděl by jak na to. V tu chvíli byl okamžitě přijat do souboru. Začali ihned zkoušet, skládat a zdokonalovat repertoár. Jejich řadami prošla spousta basových kytaristů, kdy je skutečně zaujal až John Deacon, který se po svém nástupu do kepely stal jejím nejmladším členem. Tehdy se zrodili Queen tak, jak je známe.

Do podvědomí vstoupili roku 1972 svým vystupováním v nejrůznějších londýnských barech a klubech. Začátkem roku 1973 podepsali vydavatelskou, producentskou a manažerskou smlouvu s Trident Audio Productions. Jejich první singl Keep Yourself Alive totálně propadlo, stejně jako jejich debutové album Queen.

O rok později vychází album Queen II, které obsahovalo hit Seven Seas or Rhye, což byla původně nenápadná instrumentální skladba na předchozí desce. Mercury ji však předělal a stal se z ní jejich první hit následující i prvním masovým kladným ohlasem.

1975 se pro Queen stal historickým zlomem, protože jim vyšlo album "A Night At Opera", jehož tahounem byla skladba Bohemian Rhapsody. Okamžitě obsadila první příčku hitparád, kde se udržela neuvěřitelných 9 týdnů. Od té chvíle svět věděl, že rock má svého panovníka, a že ho chce následovat.

Podobní interpreti


Roku 1985 zahráli Queen na Live Aid, kde se spolu s nimi předvedli i velikáni jako U2, David Bowie, Paul McCartney, Elton John a další. Každý interpret měl pouze 20 minut na své vystoupení. Queen si podmanili publikum a naprosto ovládli tehdejší večer. Pouhé dvě desítky minut jim stačili na to, aby noviny snad po celém světě byly hned druhý den plné titulků "Queen is king". V roce 2005 bylo jejich vystoupení během Live Aid dokonce označeno podle průzkumu televize Channel 4 za nejlepší živé koncertní vystoupení všech dob.

Během roku 1990 se stupňují dohady v médiích o Mercuryho zdravotním stavu. Vypadá unaveně a strhaně. Skupina během BRIT Awards získává ocenění za výjimečný přínos v oblasti hudby. O rok později tvoří Queen poslední album s Freddiem Mercurym, aniž by to oni sami tušili. Při natáčení videoklipu k albu Innuendo je Freddie důkladně nalíčen, do kostýmů se mu dávají vycpávky a je použito černobílého efektu, aby nebylo vidět, že zpěvák vypadá jako chodící smrt. Tak špatně na tom byl. Posledním albem vydaným za jeho života byla sbírka hitů Greatest Hits II obsahující hity jako "Show Must Go On", "Radio GaGa" nebo "I Want To Break Free". 23. listopadu 1991 Freddie oficiálně oznamuje, že trpí AIDS. O den později umírá ve svém londýnském domě. Jeho písně vycházejí o 4 roky později na albu "Made In Heaven", kdy většinu z nich musela dokončit kapela sama. Baskytarista John Deacon ukončuje svoji spolupráci a odchází ze skupiny.

Související články


Queen se však nerozpadli ani potom. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem vystupují roku 2005 pod názvem Queen + Paul Rodgers a roku 2012 odehráli turné se zpěvákem Adamem Lambertem.

Queensryche zatím rozpad oficiálně nepotvrdili

Queensryche zatím rozpad oficiálně nepotvrdili

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.