Biografie

Kiss jsou americká rocková kapela, která vznikla v roce 1973 v New Yorku.

Je známá hlavně bizarním líčením, kostýmy, botami na vysokých podpadcích a platformách, ale i monstrózními koncertními show, na kterých se plive oheň i krev, kouří se z kytar a používá spousta pyrotechnických efektů.

Líčení a kostýmy jsou inspirované komiksovými postavami.

Atraktivní prezentace přitvrzené glam rockové hudby zapůsobila na široké masy publika natolik, že se Kiss stali jednou z celosvětově nejznámějších a komerčně nejúspěšnějších amerických rockových skupin hlavně v 70. a 80. letech.

Doposud mají na kontě po celém světě přes 100 milionů prodaných desek, z toho 19 milionů jen v USA.

V roce 1973 tedy kapelu v New Yorku založili baskytarista Gene Simmons a zpěvák Paul Stenley, kteří v ní působí dodnes.

Za bicími tehdy řádil Peter Criss a následně se přidal také baskytarista Paul „Ace“ Frehley.

Debutové eponymní album vyšlo 18. února 1974. Této desky se ale i přes velkou publicitu kapely v rádiích i televizi prodalo jen 75 tisíc kopií.


Druhé album Hotter Than Hell následovalo 22. října 1974. I tato deska komerčně propadla, kapela zrušila turné a okamžitě začala znovu nahrávat.

O produkci se postaral samotný ředitel vydavatelství Casablanca Neil Bogart. Vyčistil zvuk a skladby byly popovější. Nové album Dressed to Kill bylo úspěšnější i díky klasice „Rock and Roll All Night“.

Desky sice moc úspěšné nebyly, koncerty Kiss měly ale hodně vysokou návštěvnost.

Významnější úspěch přišel po vydání dvojalba Alive! se záznamem ze živých vystoupení. Vyšlo 10. září 1975, získalo čtyřnásobnou platinu a živá verze singlu „Rock and Roll All Night“ s kytarovým sólem se stala prvním singlem, který se dostal do top 40.

Zvukově i hudebně nejlépe zpracované album Kiss nazvané Destroyer, které vyšlo 15. března 1976, produkoval Bob Ezrin. Singl „Beth“ se dostal na 7. příčku žebříčků a album se stalo koncem roku platinovým.

Další deskou natočenou ve stejném roce se Kiss definitivně zařadili mezi nejpopulárnější kapely své doby. Na nahrávce Rock and Roll Over se pokusili ve studiu vytvořit dojem „živého“ zvuku.
Vydavatelství Marvel Comics později nabídlo komiks s postavami super hrdinů ze skupiny Kiss. V japonském Budokanu v centru Tokia kapela odehrála pět vyprodaných koncertů, čímž o jeden koncert překonala tehdejší rekord Beatles. Vyšla remixovaná kompilace hitů Double Platinum.

Kiss začali postupně přidávat další a další prvky do nabídky merchandise a už od konce 70. let minulého století na nápaditých artiklech vydělávají obrovské peníze.

Na albu Dynazty, které vyšlo 23. května 1979, je největší hit z dílny Kiss „I Was Made For Lovin' You“.

Album Unmasked z května 1980 už s kapelou nahrával bubeník Anton Fig. Na koncertech pak bubnoval Eric Carr.

Album Music from „The Elder“ z roku 1981 je prezentováno jako soundtrack k filmu, který se nikdy nenatočil.

V létě 1982 odešel kytarista Ace Frehley.


Album Lick It Up v roce 1983 znovu oživilo kariéru Kiss a bylo prvním poté, co kapela začala vystupovat bez masek. Sejmout masky ale bylo zřejmě jedním z nejhorších rozhodnutí v hudební historii. Návštěvnost koncertů výrazně klesla.

V roce 1984 kapela vydala desku Animalize, její počin s nejlepší prodejností.

V prosinci se stal novým kytaristou Bruce Kullick.

Následovala série platinových alb Asylum (1985), Crazy Nights (1987), kompilace největších hitů Smashes, Trashes & Hits (1988).

24. listopadu 1991 po několika operacích a vážných zdravotních problémech ve věku 41 let zemřel Eric Carr, ve stejný den jako zpěvák Queen Freddie Mercury.

Na bicí pak v Kiss hrál Eric Singer.

18. května 1992 vyšla deska Revenge. Album debutovalo v první desítce hitparád a stalo se zlatým. Nahrávky z Revenge Tour vyšly na živáku Alive III.

Roku 1995 vyšla kniha Kisstory. Kapela vyjela na velmi úspěšné Worldwide Kiss Convention Tour, kde prezentovala hudební nástroje, kostýmy, vzpomínky z vystoupení, dělala besedy s fanoušky, podpisové akce, hrála dvouhodinové akustické koncerty.

28. února 1996 během 36. udělování cen Grammy se v plné zbroji s maskami a v kostýmech z éry Love Gun za obrovských ovací objevila na pódiu originální sestava skupiny Kiss s Peterem Crissem a Acem Frehleym.

V září 1998 vyšlo album Psycho Circus. Sólové kytary nahrával Bruce Kullick a budoucí člen skupiny Tommy Thayer. Album dosáhlo v žebříčích třetí a tím i nejvyšší pozici v historii alb skupiny Kiss. Titulní skladba alba získala cenu Grammy za nejlepší hardrockovou skladbu.
28. února 2003 nahráli koncertní album s melbournským symfonickým orchestrem a vydali ho 22. července jako Kiss Symphony: Alive IV.

Do kapely se vrátil Eric Singer.

5. října 2009 Kiss vydali po jedenácti letech nové album s názvem Sonic Boom, které se dostalo na druhé místo žebříčků popularity.

V roce 2012 nabídli album Monster.

V roce 2014 byli Kiss uvedeni do Rock´n´rollové síně slávy.

Související články

Kiss přidali do merche licencované jízdní kolo

Kiss přidali do merche licencované jízdní kolo

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.