Alexandre Dumas ml. - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Alexandre Dumas ml. se narodil 27. července 1824 v Paříži a zemřel 27. listopadu 1895. Žil bohémským životem a vydělával si pouze literární tvorbou. Pokoušel se nejprve jít ve stopách svého otce a psal tedy romány (Dobrodružství čtyř žen a jednoho papouška, Jindřich Navarský).

Psal i realistické romány, které se zaobíraly tématy jako například sociální poměry společnosti. Mezi nejznámější patří Dáma s kaméliemi. Inspiroval se jí Giuseppe Verdi a stvořil operu La traviata. To Dumase motivovalo k psaní divadelních her, ve kterých kriticky zobrazoval mravy tehdejší společnosti. Řešil problémy nemanželských dětí, cizoložství, rozvody a zabýval se právy žen. Bojoval za uzdravení národa oslabeného falešnou morálkou.

Posílil realismus na francouzských divadelních scéná a byl dokonce zvolen členem Francouzské akademie. Roku 1894 obdržel Řád české legie.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.