Biografie

Život

Saroyan se narodil v Kalifornii emigrantům z Arménie. Po smrti otce (1911) byla jeho matka nucena díky špatné situaci dát své čtyři děti do sirotčince. Saroyan se domů vrátil až v roce 1916. Zde Saroyan absolvoval základní školu a dále již nestudoval.

Své první literární pokusy začal mladý Saroyan posílat do anglické přílohy bostonského časopisu Arménů Hairenik (Země Arménů). Podepisuje se tehdy jako Sirak Goryan – Sirak bylo tehdy častým jménem v jeho příbuzenstvu a Goryan je jméno arménského spisovatele.

William Saroyan se, stejně jako jeho hrdinové, celý život potýkal s finančními problémy, které byly způsobeny jeho účastí v různých hazardních hrách, ale i dobročinných akcích.

Roku 1940 odmítl Pulitzerovu cenu – údajně proto, že měl nedůvěru v umělecká ocenění.

Saroyan byl dvakrát ženatý (se stejnou ženou) a měl dvě děti.

Dílo

Odvážný mladý muž na létající hrazdě (1934) - kniha vypráví o muži v ekonomické tísni (nemá co jíst, žebrá, ale nikdo mu nic nedá), který jednoho dne najde cetník - taková mince je pro něj sice nemá žádný význam (nic si za ni nekoupí), přesto se z ní raduje. Toho dne večer "odejde s ladností muže na létající hrazdě", tedy umře.
Jmenuji se Aram (1940; My Name Is Aram)
Lidská komedie (1943) – původně psáno jako filmový scénář, film se však nerealizoval. Román je ale výrazně ovlivněn původním záměrem. Hrdinou tohoto románu je čtrnáctiletý chlapec, který pracuje během 2. světové války jako poštovní poslíček. Kniha je spojení několika příběhů s ústřední postavou Homéra. Ten se pak stává účastníkem mnoha tragédií – oznámení úmrtí vojáka (jeho staršího bratra), ale přesto věří, že svět je jako člověk – dobrý i zlý a takový, jakým ho člověk udělá.
Dobrodružství Wesleye Jacksona (1947; The Adventures of Wesley Jackson)
Tracyho tygr (1951) – novela vyprávějící o mladíkovi jménem Thomas Tracy, který měl tygra. Tygr je zde abstraktní pojem, nejedná se o skutečné zvíře. Můžeme si ho představit jako symbol nekonvenčnosti, živelnosti, energie, mládí… Každý čtenář si pod pojmem „tygr“ bude představovat něco jiného. Autor sám končí příběh slovy „…a tygrem, jenž je láska“. Zároveň je však zde druhá rovina, kde tygr je skutečným zvířetem, kterého všichni vidí. Saroyan v této knize popírá hranici mezi realitou a fikcí a smyslem a nesmyslem.
Mami, mám Tě ráda (1956)
Tati, tobě přeskočilo (1957) – knihu lze označit za velice humanistickou. Jde o 360 krátkých rozhovorů otce s desetiletým synem Petrem. Petr je vypravěč a komentátor dějů okolo sebe – je to vlastně dětský pohled na svět.
O neumírání (1963; Not Dying) – autobigrafické příběhy
Náhodná setkání (1978; Chance Meetings)
Nekrology (1979)
Srdce na vysočině
Trable s tygry (1938)
Kluci a holky, když jsou spolu (1995)

Drama

Mé srdce je v horách (1938; My Heart's in the Highlands)
Čas tvého života (1939; The Time of Your Life)
Stará sladká píseň lásky (1940; Love's Old Sweet Song)
Jeskynní lidé (1958; The Cave Dwellers)
Jim Dandy hladovějící tlouštík (1947; Jim Dandy Fat Man in a Famine)

Laura a její tygři oslaví 25 let na hudební scéně

Laura a její tygři oslaví 25 let na hudební scéně

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.