Biografie

Život

Jako vyznavač katolicismu a příznivec absolutismu zpracoval dramaticky celý systém církevních etických ideí. Při výběru a zpracování dramatického materiálu vychází většinou z tématu (královská moc, katolicismus, čest) a na základě tohoto tématu vytváří dramatický konflikt.

Děj jeho her je přísně logicky strukturovaný, soustřeďuje se na jedinou postavu a její vnitřní konflikty (instinkt, cit, vůle, rozum). Tematicky se velká část tvorby orientuje na náboženskou nebo nábožensko-filosofickou problematiku, ve které se odráží pesimistické názory rozkladu dvořanstva a církevní aristokracie.

Calderón je autor asi dvou set divadelních her, k vrcholným Calderónovým dílům patří hra Život je sen (La vida es un sueño, 1635), v němž je řešen problém předurčení a svobodné vůle. V tomto dramatu se odráží krize renesanční kultury, rozpad feudálního světa.

Díla online

CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Dáma skřítek : veselohra o třech jednáních. Překlad Jaroslav Vrchlický. Praha : Grosman a Svoboda, 1899. První díl Výboru dramat Calderonových obsahující proslulou komedii Dáma skřítek v překladu Jaroslava Vrchlického.. Dostupné online.
CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Moje dáma nade všecko : veselohra o třech jednáních. Překlad Jaroslav Vrchlický. Praha : Grosman a Svoboda, 1902. 11. svazek spisů španělského dramatika Pedra de Calderona obsahující text komedie Moje dáma nade všecko v překladu Jaroslava Vrchlického.. Dostupné online.
CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Život pouhý sen : dramatická báseň v pěti jednáních. Překlad Josef Jiří Stankovský. Praha : Pospíšil, 1870. 100. svazek edice Divadelní biblioteka obsahující vedle známé Calderónovy dramatické básně Život pouhá sen v překladu J. J. Stankovského také jednoaktovou frašku Jen moudře!

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.