Biografie

Bambini di Praga
Bambini di Praga ve Smetanově síni Obecního domu

Roku 1973 byla spolupráce s Československým rozhlasem přerušena. Proto sbor pod vedením sbormistrů Blanky a Bohumila Kulínských začal zkoušet v základní škole v Praze-Karlíně na Lyčkově náměstí. Zde bylo jejich sídlo až do záplav roku 2002. Dne 1. května 1973 se sbor přejmenoval na Bambini di Praga.

Kolem roku 1975, ve svých 16 nebo 17 letech, vytvořil mladší Bohumil Kulínský druhý sbor, Bimbi di Praga,[1] do nějž patřili ti nejmenší a nejvíce talentovaní zpěváci. Mezi ně se řadili např. Lenka Dusilová, Martina Čechová a Jana Boušková. Roku 1977 se Bohumil Kulínský mladší stal také sbormistrem velikého souboru Bambini di Praga. Bohumil Kulínský starší v roce 1988 zemřel.

V tomto období vedla Blanka Kulínská Chlapecký sbor Pražského mužského sboru FOK. Do tohoto chlapeckého kolektivu chodil: David Koller, Petr Malásek, Jan Čenský, Tomáš Trapl, Martin Kumžák a Radek Krejčí.

V současné době patří sbor Bambini di Praga ke špičkovým tělesům sborového umění. Do sboru jsou vybíráni ti nejlepší absolventi Školy sborového zpěvu při Bambini di Praga. Kolektiv spolupracuje s předními českými orchestry, např. Pražskými symfoniky, Pražskou komorní filharmonií, Českou filharmonií. Členové sboru Bambini di Praga se nesmějí v zájmu jednotné hlasové techniky školit u jiných hlasových pedagogů.[2]

Sbor je zván do mnoha zemí světa na turné. Celkem dosud navštívil 22 zemí. V posledních letech je cílem jeho cest hlavně Polsko, Německo, USA, Jižní Korea, Taiwan, Hongkong a Japonsko.
[editovat] Organizace Bambini di Praga a Školy sborového zpěvu

Škola sborového zpěvu při Bambini di Praga je soukromá škola, která vznikla šest měsíců po sametové revoluci v Československu. Zakladateli ŠSZ jsou sbormistři Blanka Kulínská a její syn Bohumil Kulínský mladší. Děti jsou zde vzdělávány v předmětech sborový zpěv, hudební nauka, zobcová flétna, angličtina a pohybová výchova.

Děti jsou přijímány vždy jednou ročně ve vypsaném termínu pro zkoušky, při nichž zazpívají jednu předem připravěnou píseň. Přijímají se zpěváčci od 4 do 10 let; přijetí staršího dítěte je obtížnější a takový zpěvák by musel disponovat výjimečným talentem.

Přijatí žáci jsou rozřazeni do tříd. Takzvané P-sbory jsou přípravkou pro předškolní děti. Dále následuje 1. až 6. ročník. Každý ročník má v průměru 4 až 6 tříd, značených písmeny A až F. Žáci školy, kteří chtějí zpívat dále, i když již vychodili všech 6 tříd, pokračují do B-sborů. Ty jsou rovněž rozčleněny do rozličných skupin. Z B sboru se pokračuje do A sboru. A2 je Sbor Českého rozhlasu. V něm je zhruba 40 členů. Mají svůj stejnokroj a účastní se nahrávání a figurují jako doplněk hlavního sboru. A1 je hlavní sbor Bambini di Praga, koncertní oddělení. Jeho členové mají rovněž svůj stejnokroj, účastní se turné po světě, nahrávají CD, účinkují na koncertech.

Cílem členů Školy sborového zpěvu při Bambini do Praga je dostat se do koncertního oddělení A1. Za tímto účelem se snaží být ve všech předmětech školy nejlepší, snaží se zviditelnit. Jejich snaha je hodnocena písemnou formou, toto hodnocení odpovídá vysvědčení. Dvakrát ročně se koná koncert školy i hlavního sboru pro rodiče, většinou v Obecním domě ve Smetanově síni.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.