Biografie

Ladislav Smoljak (9. prosince 1931, Praha – 6. června 2010, Kladno) byl filmový i divadelní režisér, scenárista a herec. Úzce spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem, se kterým psal pro Divadlo Járy Cimrmana hry o českém fiktivním géniovi Járovi Cimrmanovi.

Život

Poté co Ladislav Smoljak v roce 1952 maturoval na gymnáziu a nebyl přijat ke studiu divadelní režie na DAMU, vystudoval matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Byl asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity a středoškolským učitelem na Gymnáziu Brandýs nad Labem. Stal se redaktorem Mladého světa, během působení v redakci se podílel na založení čtenářské ankety Zlatý slavík. Později pracoval jako nakladatelský redaktor Mladé fronty, v 70. letech se stal scenáristou Filmového studia Barrandov. Se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili Divadlo Járy Cimrmana. Se Svěrákem psali pro toto divadlo i jeho hry a společně se také podíleli na několika úspěšných celovečerních filmech. Měl 4 děti - Kateřinu, Bětu, Filipa a Davida.

Zemřel dne 6. června 2010 v kladenské nemocnici

Studio Láďa

Vedle Divadla Járy Cimrmana byl Smoljak činný také ve Studiu Láďa Ladislava Smoljaka. Pro toto uskupení napsal několik her (například Hymna aneb Urfidlovačka)

Politická angažovanost

Ladislav Smoljak sledoval politickou scénu a často se k ní vyjadřoval. Před sametovou revolucí nacházeli diváci v jeho divadelních hrách politické paralely, které také přispěly k jejich popularitě, ačkoliv se vyhýbal prvoplánové politické satiře. To se odrazilo také v přístupu vládnoucího režimu k Divadlu Járy Cimrmana, které se muselo často stěhovat. V roce 1989 Smoljak podporoval změnu režimu, později často politickou scénu komentoval a angažoval se v občanských protestech. V roce 1997 se připojil k výzvě divadelníků na podporu tehdejší vlády před chystaným hlasováním o vyslovení důvěry. V následujícím roce se podepsal pod otevřený dopis umělců předsedovi vlády Miloši Zemanovi protestující proti odvolání ředitelky pražské vinohradské nemocnice Zuzany Roithové. V roce 2000 v průběhu televizní krize podpořil stávkující zaměstnance. V roce 2007 podpořil stavbu radarové základny USA v České republice.

Divadelní hry

Hry Járy Cimrmana (spolu se Z.Svěrákem)

* Záskok
* Švestka
* Posel z Liptákova
* Němý Bobeš
* Akt
* Vyšetřování ztráty třídní knihy
* Hospoda Na mýtince
* Vražda v salonním coupé
* Cimrman v říši hudby
* Dlouhý, Široký a Krátkozraký
* Lijavec
* Dobytí severního pólu
* Blaník
* Afrika
* České nebe

Vlastní hry

* Hymna aneb Urfidlovačka
* Fantom realistického divadla Zdeňka Nejedlého
* Malý říjen
* Hus: Alia minora Kostnického koncilu

České nebe Járy Cimrmana pokřtil Karel Šíp

České nebe Járy Cimrmana pokřtil Karel Šíp

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.