Biografie

Glen Hansard (21. dubna 1970, Dublin, Irsko) je zpěvákem a kytaristou irské skupiny The Frames. Mimo jiné je známý i tím, že rád a často navštěvuje Českou republiku.
Glen Hansard se narodil a vyrůstal v Ballymunu, chudé dělnické čtvrti Dublinu. Otec se živil jako hlídač parkoviště a matka prodávala u stánku s ovocem. Když se rodině začalo trochu dařit, přestěhovali se do malého domku v lepší části města. Láska k hudbě ho provázela odmalička. Matka mu před spaním zpívávala písně od Leonarda Cohena, jeho strýc hrál na kytaru a daroval Glenovi elektrickou kytaru Fender Telecaster, na kterou hraje Glen dodnes. Ve svých třinácti letech, po rozhovoru s ředitelem, přestal chodit do školy a začal si vydělávat hraním v dublinských ulicích. Vedle tradičních irských tradiciónálů a klasických folkových písní postupně začal hrát i své vlastní písně.

V roce 1990 založil kapelu The Frames a zanedlouho si ho vyhlídl Alan Parker, režisér slavných filmů The Wall a Půlnoční expres, a nabídl mu roli v připravovaném filmu The Commitments. Film je dodnes mnohými považován za nejlepší irský muzikál. Tímto snímkem se sice dostal do šiřšího podvědomi, opravdovou odezvu mu ale přinesla až pátá studiová deska, For The Birds, díky které se The Frames stali hvězdami v domovském Irsku a začalo se o nich mluvit i v Evropě. Díky této slávě, zatím pouze v kruzích hudebních nadšenců, se Glenovi splnil sen, když se mohl setkat a zazpívat si se svými vzory, Bobem Dylanem a Vanem Morrisonem. Spolupracoval také s řadou irských umělců jako jsou Damien Rice, Mic Christopher, Nina Hynes, Mark Geary, Josh Ritter nebo kapela Interference.

Do České republiky Glen Hansard zavítal v roce 2001, kdy zde odehrál tři koncerty v Praze. Od té doby se do České republiky sám i s kapelou The Frames v různých intervalech vrací. Ve stejném roce skupina odehrála koncert na hudebním festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí. Zde poznal Markétu Irglovou, talentovou mladou klavíristku. S Markétou (údajně byla nějaký čas i jeho partnerkou, což v jednom rozhovoru později popřel)[1] začal nejdříve vystupovat na koncertech, později spolu natočili desku The Swell Season a v roce 2006 natočili film Once, díky kterému se masově proslavili po celém světě.

Glen se netají svou velkou náklonností k České republice. Miluje českou kuchyni, knížky Josefa Škvoreckého, filmy Jana Švankmajera, snímky Ostře sledované vlaky od Jiřího Menzela a Vrchní, prchni! od Ladislava Smoljaka. Rád si také pochvaluje české publikum, které podle něho „umí naslouchat jako žádné jiné“. Mezi své oblíbené zpěváky řadí Boba Dylana, Vana Morrisona a Leonarda Cohena.
Kromě působení ve své domovské kapele The Frames, se kterou nahrál devět alb, natočil Glen Hansard také album s českou zpěvačkou a klavíristkou Markétou Irglovou, která pochází z Valašského Meziříčí. The Swell Season vyšlo v roce 2006, jeho název odkazuje na Škvoreckého román Prima sezóna a impulsem pro jeho vznik bylo přání Jana Hřebejka použít Hansardovu hudbu v připravovaném filmu Kráska v nesnázích. Původně Jan Hřebejk chtěl pro svůj film nahrát dvě akustické verze dvou starších písní, když však Glen s Markétou dostali na natáčení ve studiu pět dní, natočili hned dvanáct písní.

V roce 2006 si zahrál spolu s Markétou Irglovou hlavní role v komorním hudebním snímku Once, režírovaném bývalým členem The Frames Johnem Carneyem a částečně inspirovaném jeho kariérou pouličního hráče v Dublinu. Původně měl Hansard pro Once napsat pouze hudbu, hlavní role měli ztvárnit irský herec Cillian Murphy a pro roli dívky si režisér představoval herečku z Rumunska. Murphy ovšem na poslední chvíli svou účast odřekl a zdálo se, že se film vůbec nenatočí, protože režisér nenašel ani vhodnou herečku. Glen Hansard pro roli hlavní hrdinky navrhl Markétu Irglovou a nakonec i sám přijal roli hlavního hrdiny. Film natočený za 150 tisíc dolarů během prvního roku od uvedení přes 10 milionů dolarů a stalo se z něho největší překvapení roku.

Za romantickou píseň „Falling Slowly“ z filmu Once dostal Cenu akademie - Oskara za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Kromě Oscara obdržel film také další ceny. Získal si pozornost publika i kritiky a obdržel cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007. Počátkem prosince 2007 dostali Hansard a Irglová cenu za nejlepší hudbu k filmu od Asociace losangeleských filmových kritiků. V lednu 2008 v Los Angeles vyhráli cenou The Critics Choice Awards za píseň Falling Slowly. Zároveň byli nominováni na dvě ceny Grammy a to za nejlepší píseň (Falling Slowly) a za soundtrack k filmu. Ve stejném měsíci byl film Once oceněn cenou Zlaté rajče, kterou získávají filmy s nejlepším hodnocením od filmových kritiků a diváků.

Markéta Irglová (*28. února 1988, Valašské Meziříčí, ČR) je česká skladatelka, zpěvačka a herečka, která od roku 2007 žije v irském Dublinu.

Markéta Irglová se věnuje hudbě od sedmi let, kdy jí rodiče koupili první piano a přihlásili ji do hudební školy. V devíti letech dostala od svého otce kytaru a okamžitě na ní začala hrát a učit se písničky poslechem. Ve třinácti se seznámila s Glenem Hansardem, se kterým o dva roky později odjela koncertovat po celém světě. Dlouho spolu kamarádili a jejich vztah přerostl v milostný teprve až po natočení filmu Once. Hansard o tom řekl, že Irglovou miloval sice již dlouho, ale pořád se snažil přesvědčit sám sebe, že je ještě dítě. Nicméně po jejich rozchodu v lednu 2009 před novináři připustil, že jejich zamilovaný pár byl spíše filmovou fikcí.

V roce 2006 Irglová a Hansard vydali společné album jménem The Swell Season v hudebním vydavatelství Overcoat Recordings.Společně také účinkovali v již zmíněném irském hudebním filmu Once z roku 2006, pro který také složili a nahráli hudbu. Za romantickou píseň Falling Slowly z tohoto filmu získali Oscara za rok 2007. Film se proslavil poté, co získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007.

3. března 2008 získala cenu Akademie populární hudby pro Objev roku.
[editovat] Diskografie

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.