Biografie

HIM jsou finská rocková kapela z Helsinek. Její hudební styl bývá označován jako „love metal“.

V roce 1991 ji založili zpěvák Ville Valo, kytarista Mikko "Linde" Lindström a baskytarista Mikko "Migé" Paananen.

V aktuální sestavě HIM jsou také klávesista Janne "Emerson Burton" Puurtinen a bubeník Mika Karppinen.

Kapela má na kontě celkem 8 studiových alb.

Pátá studiová nahráva Dark Light si díky velkým prodejům v roce 2006 vysloužila zlatou desku. HIM se tak stali vůbec první finskou kapelou, které se něco takového podařilo v USA. Ve Finsku se celkem 5 jejich alb stalo platinovými. Deska Razorblade Romance pak byla dokonce dvojnásobně platinová ve Finsku a Německu.

Název kapely HIM je odvozený ze spojení His Infernal Majesty.

V roce 1993 kapela tvořila něco jako gothic rock či alternative metal a natočila demo 666 Ways to Love se čtyřmi skladbami. HIM se snažili co nejvíce koncertovat, ale v klubech o ně nebyl moc zájem.


V roce 1996 poslali další demo nahrávací společnosti BMG, kterou zaujal jejich cover skladby „Wicked Game“ od Chrise Issaka. Po podpisu smlouvy vydali HIM debutové album Greatest Lovesongs vol. 666.

Ve Walesu natočili druhou desku Razorblade Romance, kterou produkoval John Fryer (spolupracoval např. s Depeche Mode nebo Nine Inch Nails). Vydali ji v roce 1999. Obrovský úspěch jim přinesla píseň „Join Me“, která ovládla přední příčky hitparád. HIM získali po celé Evropě řadu hudebních cen. Písně „Poison Girl“, „Right Here In My Arms“ a „Gone With The Sin“ patří dodnes k největším hitům z dílny těchto Finů.

Další desku Deep Shadows & Brilliant Highlights vydali v roce 2001. Úspěch se opakoval a následovalo extenzivní turné po celé Evropě.

To ale bylo pro kapelu nesmírně náročné, a tak začátkem roku 2002 vyhlásila roční pauzu.

Rok 2003 byl ve znamení alba Love Metal, které produkoval Hiili Hiilesmaa. Klipy k písním z této desky točil Bam Margera (kromě „Funeral Of Hearts“), známý z recesistického pořadu JackAss.

Podobní interpreti


V roce 2004 HIM nabídli výběrové album s tvorbou z let 1996 až 2004 pod názvem And Love Said No… a také DVD Love Metal Archives vol. 1. Po něm kapela odešla k vydavatelství Sire Records.

U toho už vyšlo páté studiové album Dark Light, se kterým HIM v roce 2005 prorazili i v Americe. Píseň „Join Me“ byla ve Finsku zvolena nejlepší skaldbou tisíciletí.

V roce 2006 získalo album Dark Light finskou cenu Emma Gaala a singl „Wings of Butterfly“ se tal „písní roku“.

V září 2007 vyšla deska Venus Doom. Ta je hodně temná, protože Ville Valo se v době práce na ní rozešel s přítelkyní, umírali mu přátelé a také začal hodně pít. Odvykací léčbu podstoupil na americké klinice Promises.

29. dubna 2008 vyšlo první oficiální DVD Digital Versatile Doom se záznamem koncertu z The Orpheum Theater v Los Angeles.

8. února 2010 vyšla deska Screamworks: Love in Theory and Practice, kterou produkoval Matt Squire a nahrávala se ve studiu v kalifornském Los Angeles.

V listopadu 2012 nabídli HIM kompilaci XX - Two Decades of Love Metal, na niž přidali i exkluzivní singl "Strange World“.

Osmé studiové album opět produkoval Hiili Hiilesma a pod názvem Tears On Tape ho vydala společnost Razor & Tie koncem dubna 2013.

Související články

Three Days Grace oznámili vydání nové desky

Three Days Grace oznámili vydání nové desky

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.