Biografie

Värttinä je finská folková hudební skupina, kterou v severokarelské vesnici Rääkkylä založily roku 1983 Sari a Mari Kaasinenovy a jejich matka Pirkko. Jejich hudba vychází z původní karelské a ugrofinské hudby.

Sestava skupiny se poměrně často mění – největší změna proběhla v roce 1990, kdy ze skupiny odešla většina původních členů a přidali se noví. Z tohoto roku pochází i jejich první úspěšné album – Oi Dai.

V současné době Värttinu tvoří tři vedoucí vokalistky, které doprovází šest muzikantů. Värttinä společně s indickým skladatelem A. R. Rahmanem připravila hudbu pro muzikál Pán prstenů, který měl premiéru v Torontu 23. března 2006 a setkal se s nepříznivou reakcí kritiky.

V srpnu 2005 Värttinä v Helsinkách nahrála své desáté studiové album Miero, které vyšlo v únoru 2006. Värttinä také připravila DVD s názvem Archive Live se záznamem koncertu k svému 20. výročí a dalšího archivního materiálu. Toto DVD vyšlo 31. května 2006.

**Současní členové
**
    * Mari Kaasinen (vokály)
    * Susan Aho (vokály)
    * Johanna Virtanen (vokály)
    * Janne Lappalainen (bouzouki, saxofon)
    * Lassi Logren (housle)
    * Markku Lepistö (akordeon)
    * Hannu Rantanen (kontrabas)
    * Antto Varilo (kytary, Cümbüş)
    * Jaakko Lukkarinen (bicí, perkusy)

Värttinä „nadělili“ svým fanouškům rovných pětadvacet

Värttinä „nadělili“ svým fanouškům rovných pětadvacet

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.