Biografie

Hana Zagorová (* 6. září 1946, Petřkovice) je česká zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka. Po Lucii Bílé drží nejvíce ocenění Zlatý slavík v kategorii zpěvačka, stala se držitelkou devíti Zlatých slavíků nepřetržitě od roku 1977 až do roku 1985. V současné době účinkovala v muzikálu Jack Rozparovač a nyní bude hrát s Helenou Vondráčkovou v Moně Lise. Vydala CD Dávné lásky / duety. A nyní zvažuje další muzikálovou nabídku.

Soukromý život

Hana Zagorová se narodila a vyrůstala na Ostravsku. Otec Jan Zagora byl stavebním inženýrem, matka Edeltruda byla učitelkou. Prvním manželem Hany Zagorové byl tanečník a baletní mistr Vlastimil Harapes. Jejím druhým manželem je od 30. května 1992 slovenský tenorista Štefan Margita, kvůli kterému Hanka dokonce na pár let přerušila karieru. V roce 1996 se vrátila do po strop narvané Lucerny, kde měla veliký úspěch.

Profesní kariéra

Poprvé na sebe pěvecky upozornila v roce 1963 v ostravské soutěži Hledáme nové talenty, kde ji doprovázel Orchestr Gustava Broma. V letech 1964–1968 absolvovala studium herectví na brněnské JAMU. V roce ukončení studií vydala i svůj první pěvecký singl. O rok později se přestěhovala do Prahy. V letech 1972 až 1974 hostovala v Divadle Semafor, ve vynikajícím Suchého parodickém představení Kytice (zpracováno velmi volně na námět Karla Jaromíra Erbena). Zde ztvárnila postavu bludičky (nikolivěk Julie).

V roce 1980 si zahrála jednu z hlavních rolí v nezapomenutelném filmovém muzikálu Trhák (režie Zdeněk Podskalský). Ve filmové kariéře však nepokračovala.

Od roku 1980 do roku 1986 také vystupovala s tanečním a pěveckým duem Petra Kotvalda a Stanislava Hložka (s Hložkem o něco déle). Později dlouhodobě (v letech 1972–1989) spolupracovala s Karlem Vágnerem.

V červnu 1989 jako jediná z "protežovaných" kulturních osobností podepsala petici Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Byla jí okamžitě zastavena činnost a až do pádu komunistického režimu nesměla veřejně vystupovat. Jako odstrašující případ ji jmenoval i generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš ve slavném projevu na Červeném Hrádku. Znovu zazpívala na veřejnosti v listopadu '89 společně s Jaroslavem Hutkou.

Po roce 1989 poněkud ustoupila do pozadí. Psala například scénáře některých televizních pořadů, vydávala kompilace svých starších písní. Znovu začala koncertovat v roce 1996. V roce 1998 vydala nové album Já? a následně alba Hanka (2001), za které získala Zlatou desku a Navěky zůstane pouze čas (2003) a několik kompilací největších hitů.

Film

    *
          o Josefína
          o Trhák
          o Loupežnická legenda
          o Hrubeš a Mareš .. jsou kamarádi do deště

Televize

    *
          o Se svým manželem Štefanem Margitou uváděla Hana Zagorová zábavný pořad Hogo Fogo na TV Nova.

Českou prodejní hitparádu převálcovali J.A.R.

Českou prodejní hitparádu převálcovali J.A.R.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.