Biografie

The Yardbirds jsou britská rocková kapela, ve které odstartovala kariérá tří z nejznámějších rockových kytaristů: Erica Claptona, Jeffa Becka a Jimmyho Page.

Bluesově orientovaná skupina, jejíž zvuk se vyvinul do experimentálního pop-rocku, vytvořila spoustu hitů včetně „For Your Love“, „Over, Under, Sideways, Down“ a „Heart Full Of Soul“.

The Yardbirds byli jakousi spojnicí mezi britským r&b a psychedelickým rockem.

Jsou považováni za průkopníky v téměř každé kytarové inovaci 60. let, kterými byly různé boxy na deformaci zvuku, využití zpětné vazby a podobně.

A co znamená název kapely?

Pojem „yardbird“ se na jihu Spojených států používá pro kuře a je taky slangovým výrazem pro slovo „vězeň“.

Kapela The Yardbirds vznikla už v roce 1962, ale do širšího povědomí se dostala až v září roku 1963, kdy jako stálá kapela nahradila v Crawdaddy Clubu v té době stoupající hvězdu britského rock´n´rollu The Rolling Stones.

V říjnu 1962 a přišel do kapely teprve osmnáctiletý Eric Clapton. Kapela tvořila hlavně blues, ale s tím moc nezabodovala. Úspěch přinesla až píseň „For You Love“, která se stala velkým hitem.

Byla ale spíš popová, což Clapton nezkousnul a z Yardbirds odešel.

Nahradil ho Jeff Beck. Kapela se rozhodla expandovat i na americký trh, kam v roce 1965 vyslala dvě desky For Your Love a Having a Rape Up.

Podobní interpreti


Beck hodně experimentoval s kytarovým zvukem a kapela odklonila od popu k undergroundu.

Nastala změna na postu baskytaristy, tím novým se dočasně stal Jimmy Page, který ale později začal hrát na kytaru.

Z období kytarových bitev pánů Becka a Page pochází psychedelický singl „Happening Ten Years Ago“.

Oba výborní kytaristé vedle sebe na jednom pódiu vydrželi jen asi čtyři měsíce a jejich vzájemné rozpory a nevraživost vyvrcholila Beckovým odchodem v říjnu 1966.

Komerční úspěch kapely byl ale ten tam, protož i Page hodně experimentoval.

Yardbirds se pak zapletli do kolotoče drogových problémů a hudební schizofrenie, protože nahrávací společnosti je nutily vydávat popové hity, ale koncerty byly plné experimentálních a improvizovaných pasáží.

V lednu roku 1968 vyšel Yardbirds poslední singl a kapela se rozpadla už na konci roku předchozího.

Jimmy Page chtěl pokračovat, ale původní členové mu nedovolili používat název kapely a tak s novými kumpány, kterými byli Robert Plant, John Paul Jones a John Bonham změnili název na Led Zeppelin.

Kapela Yardbirds byla obnovena v roce 1992 a také uvedena do Rock&rollové síně slávy.

Související články

Robert Plant dorazí slavit kulatiny LedZep

Robert Plant dorazí slavit kulatiny LedZep

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.