Biografie

Charles Mingus (22. dubna 1922 – 5. ledna 1975), byl americký jazzový kontrabasista, skladatel, a příležitostný pianista. Je známý i svým bojem proti rasismu.

Charles Mingus je pokládán za jednoho z největších jazzových hudebníků a skladatelů 20. století. Během svého života nahrál několik vysoce ceněných alb. Jeho skladby nejsou moc často hrány jinými jazzovými hudebníky, a to i přes svou melodičnost a osobitost. Jeho jazzovými ansámbly prošla spousta jazzových hudebníků, někteří z nich se později proslavili se svými vlastními ansámbly. Mingus dokázal často překvapit nejen tím, že si do svých ansámblů vybíral méně známé hudebníky, ale i nekonveční nástrojovou pestrostí svých ansámblů.

Mingus byl také náchylný k depresím. Střídala se u něj krátká extremně tvořivá období a dlouhá období, kdy nesložil téměř nic. Jeho výbušný temperament ho „proslavil“ téměř stejně jako jeho hudba. Vysloužil si jím přezdívku „Angry Man of Jazz“ (rozlobený jazzový hudebník).

Jeho hudba je živelný a oduševnělý hard bop, ovlivněný gospely a free jazzem. I když sám Mingus nenáviděl jakékoli škatulkování, tvoří jejho vlastní hudba jedičnou jazzovou kategorii, která spojujila tradiční jazz s do té doby neprozkoumanými jazzovými zákoutími. Mingus kladl důraz hlavně na kolektivní improvizaci, vždy dával pozor na to, jak se nechává každý hudebník ovlivnit skupinou jako celkem. Když sestavoval jednotlivé ansámbly, vybíral si hudebníky nejen podle jejich schopností, ale velmi důležitá pro něj byla také jejich osobnost. Snažil se vytvořit jedinečnou hudbu, kterou měli hrát jedineční lidé.

Pro svou skladatelskou činost pro středně velké soubory a pro svou neustálou snahu zvýrazňovat jednotlivé hudebníky, bývá často označován za pokračovatele hudebního odkazu Duke Ellingtona, jehož si vždy vážil a obdivoval ho.

S Gregory Porterem zahraje i Ondřej Pivec

S Gregory Porterem zahraje i Ondřej Pivec

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.