Biografie

Karel Růžička (* 2. června 1940 v Praze) je český klavírista, jazzový hudebník, hudební skladatel a pedagog. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na bicí nástroje a hru na klavír. V sedmdesátých letech hrál v souboru Luďka Hulana, později působil v řadě dalších renomovaných českýc jazzových orchestrů i sólistů. Patří mezi nejznámější české jazzové muzikanty.

Po absolutoriu vojenské služby čtyři sezony působil v orchestru Divadla Semafor, který vedl Ferdinand Havlík, druhou půlku šedesátých let strávil z popudu Karla Krautgartnera v Jazzovém orchestru Československého rozhlasu. V sedmdesátých letech hrál v souboru Jazz Celula s Laca Decziho, později se souborem SHQ Karla Velebného. Zároveň s tím velmi často pohostinysky vystupoval i nahrával s mnoha předními jazzovými sólisty (Rudolf Dašek, George Mraz, Jiří Stivín, Rudolf Rokl) a ochestry (Pražský bigband Milana Svobody, Orchestr Gustava Broma, finským a dánským rozhlasovým orchestrem atd. apod.).

Jedná se i o uznávaného hudebního skladatele a pedagoga, který vyučuje skladbu a hru na klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Jako skladatel působí i v oblasti vážné hudby, komponuje vokální hudbu, komorní hudbu i skladby symfonické.

Jeho syn Karel Růžička mladší je také uznávaným jazzovým hudebníkem.

Dnes slaví narozeniny – jazzový klub Reduta

Dnes slaví narozeniny – jazzový klub Reduta

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.