Petr Spálený - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Petr Spálený (* 22. března 1944 v Praze ) je český hudebník skladatel, kytarista, flétnista, bubeník a zpěvák. S první manželkou zpěvačkou Pavlínou Filipovskou má dvě dcery, jeho druhou manželkou je česká zpěvačka Miluše Voborníková. Jeho bratr Jan Spálený je český hudebník a hudební redaktor, dramaturg a moderátor Českého rozhlasu. Dcera Pavlína Wolfová je novinářkou.

 

Struční životopis
*

Začínal v již koncem 50. let 20. století jakožto amatérský big-beatový hudebník, nejprve hrál na bubny, později během vojenské základní služby i na kytaru a flétnu. Po ukončení vojny zařčal vystupovat v hudební skupině Hipps (Hroši) svého bratra Jana, jenž byla později z popudu Jiřího Śtaidla přejmenována na Apollobeat. Z té doby pocházejí i první hity Petra Spáleného Plakalo bejby.

Později působil i jako hudební skladatel, složil hudnu pro všechna představení Divadla Jiřího Grosmmana, napsal u hudbu k televiznímu pořadu Zajíc v pytli. Zahrál si několik drobných rolí i v několika českých filmech.

Jedná se o zpěváka, jenž se etabloval na pomezí rocku, country a popmusic, je pozoruhodný svým zvláště originálním příjemně nevtíravým způsobem zpěvu, který často připomíná melodickou recitaci nebo zpívané pobrukování melodie. Jedná se o stálici na scéně české popmusic, na které úspěšně působí již více jak 40 let.

Jessie Ware konečně vynahradí zrušený koncert

Jessie Ware konečně vynahradí zrušený koncert

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.