Biografie

Pantera byla jednou z významných amerických kapel, které formovaly metalovou scénu a dodnes ovlivňuje tvorbu celé řady rockových a metalových kapel a muzikantů.

V roce 1981 vznikla ve městě Arlington v Texasu.

Její počáteční tvorba byla výrazně ovlivněná glam metalovými a hardrockovými kapelami, ale i thrash metalovými veličinami jako jsou Slayer či Metallica.

Slyšet byly také vlivy Black Sabbath nebo Iron Maiden. Koncem 80. let minulého století se rozjela tzv. nová vlna heavy metalu, která se projevila právě i u Pantery.

Ta se pak stala klíčovým tvůrcem groove metalu/post-thrashe, podžánru heavy metalu.

Prvním komerčním úspěchem Pantery po devíti letech od založení bylo album Cowboys from Hell. Od té doby se kapela stala jednou z nejproslulejších metalových skupin 90. let.

I přes celkově chladné přijetí prvních čtyř alb museli kritici přijít na chuť jejímu stylu.

Kvůli dlouhodobým vnitřním konfliktům byla Pantera roku 2003 rozpuštěna.

Další rok došlo k tragické události, když šílenec na koncertě nové kapely Damageplan přímo na pódiu zastřelil kytaristu Pantery Dimebaga Darrella, který se stal zásadní metalovou ikonou a dodnes je velkým vzorem pro většinu kytaristů v oblasti tvrdší muziky.

Večerníček s Mobym

Večerníček s Mobym

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.