Biografie

Cradle of Filth je black/gothicmetalová skupina založená v Suffolku ve Spojeném království roku 1991. Kapela, které dominuje chorobně ječivý vokál Daniho Filtha, hrála zprvu black metal doplněný o temné klávesové party. Dnes je její styl nejčastěji definován jako extrémní heavy metal s gothickými prvky. Tato významná hudební skupina se dostala do povědomí nezainteresované veřejnosti díky mocnému a temně temnému Richmondovi pracujícímu pro Reynholm Industries, firmu hýbající děním na světovém poli IT seriálu IT Crowd.

Kapela CoF vznikla v létě 1991 v Anglickém Suffolku, když Danimu bylo 18. Dal se dohromady s Paulem Ryanem (kytara) a Johnem Richardem (basa) a roku 1992 vydali první album s titulem Invoking the Unclean. Další demo Orgiastic Pleasures vyšlo téhož roku, podíl na něm měl také druhý čerstvý kytarista Robin Graves. Pak přišli do kapely bratři, kytarista Paul Allender a klávesák Benjamin Ryan. V nové sestavě vydali koncem roku 1993 jejich nejlepší demo Total Fucking Darkness. Sestavu tedy tvořili: Dani (vokály), Paul Allender (Kytara), Paul Ryan (Kytara), Robin Graves (Basová kytara), Darren (Bicí), Benjamin Ryan (klávesy). Dema jsou něco mezi black a death metalem. Všechny vyšly na kazetách.

Po nahrání Total Fucking Darkness podepsali smlouvu s nahrávací společností Cacophonous Records a roku 1994 vydali první album The Principle of Evil Made Flesh. Album mělo velký úspěch, prodalo se 300 000 nosičů. Jedná se o black metalové album. V hojné míře používali klávesy, které doplnily skvělé melodie. Lze slyšet i ženský vokál. Sestava byla stejná až na bubeníka, Darrena vystřídal Nicholas Barker. Všechno dobré má ale své stinné stánky, v kapele nastaly problémy.

Píše se rok 1996, rok odchodu bratrů Ryanů a Paula Allendera. Vystřídali je Stuart Antsis (kytara), Jared Demeter (kytara) a Damien Gregori (klávesy). CoF mají problémy se společností Cacophonous Records, ale později vydávají album Vempire or Dark Fearytales in Phallustein. Obsahuje 6 skladeb, jedna z nich je čistě klávesová, jedna převzatá a další překopaná z Principle. Zdálo se, že tohle album bude nezdařilé, ale opak je pravdou. Původně bylo myšleno jako EP, ale vyklubala se z něj řadovka aby se vyvlékli ze smlouvy od CR. Sestava na albu je tedy: Dani (vokály), Stuart Antsis (kytara), Jared Demeter (kytara), Robin Graves (basová kytara), Nicholas Barker (bicí) a Damien Gregori (klávesy). Ve stejném roce se spojili se společností Music For Nations. Kytaristu Jareda vystřídal Gian Pyres. A také vydali snad nejdůležitější album ve své kariéře – Dusk… And Her Embrace. Jak Dani řekl, je to čistě black metalová záležitost, pokus o trilogii, která se točí výhradně kolem vampyrismu. Je považováno za nejlepší jejich výtvor a získali si díky němu masy posluchačů.

1997 odchází Damien, u kláves ho následuje Lecter Smith. Vydávají album Cruelty And The Beast – dílo o Hraběnce Elizabeth Bathory. Velký ohlas také sklidily děsivé fotky ve zdařilém bookletu. Na albu si zazpívala hororová herečka Ingrid Pitt (skladba Bathory Aria, taky je na bookletu)

Návštěva ve Vatikánu jim zapříčinila krátký pobyt ve vězení, což jim jen udělalo reklamu a zvýšilo prodej alb.

Začali připravovat horor Cradle of Fear (více v jeho sekci). Hned poté vyšlo EP „From The Cradle to Enslave“ (1999). Obsahovala velice zdařilou stejnojmennou skladbu, ke které byl natočen videoklip. Ale nejdřív, jak už je zvykem, nastaly problémy v sestavě. Odešli Nicholas Barker, Stuard Antis a Lecter Smith. Damien Gregori a Paul Allender se vrátili, přibyl bubeník Adrian Erlandsson, který CoF už neopustil. Na klávesy chvíli hrál Mark Newby-Robson, kterého hned vystřídal Martin Powell, který je rovnež s Paulem u CoF až doposud. Sestava na From The Cradle to Enslave je: Dani Davey (vokály), Stuart Anstis (kytara), Gian Pyres (kytara), Robin Graves (basa), Lecter Smith (klávesy), Was Sarginson (bicí – 1,3,4), Adrian Erlandsson (bicí – 2,5) a Nicholas Barker (bicí – 6).

V roce 2000 vychází album Midian, je úspěšnější, než doufali. Jak kritici, tak fanoušci ho velmi dobře přijali. Ve stejné době byl natočen film Cradle of Fear. Sestava na Midianu je: Dani (vokály), Paul Allender (kytara), Gian Pyres (kytara), Robin Graves (basa), Martin Powell (klávesy) a Adrian Erlandsson (bicí).

2001 vychází Bitter Suites To Succubi. Obsahuje několik předělávek a zbytek materiálu z předchozího alba. Sestava je stejná, což je zarážející. Později vychází DVD Heavy Left Handed and Candid (živý záznam z koncertu z Nottinghamu, hodinový dokument a nějaké bonusy).

2002 odchází Robin Graves. CoF vydávají dvojalbum Lovecraft & Witch Hearts, které obsahuje hlavně remixy a předělávky. Později Live Bait For The Dead, také dvojalbum. Na prvním CD je koncert z Nottinghamu, na druhém mixy. K CoF přichází David Pybus. CoF uzavírají smlouvu se Sony Music. V březnu 2003 vydávají album Damnation And a Day. Na tvorbě se podílí 32 členný sbor a maďarský orchestr. Dani se při psaní inspiroval biblí. Názory na album jsou odlišné, ale podle mě je to skvělé album. Už jen booklet vypadá skvěle. Ke kapele jako druhý kytarista přichází James McIlroy, v září 2004 vychází album Nymphetamine u nové nahrávací společnosti Roadrunner Records (Sony jim neseděl, šli radši k menší společnosti). Je to zdařilé dílo, jen možná trochu změkčilé. Byl natočen videoklip ke skladbě Nymphetamine fix, která se objevila na sound tracku Resident Evil 2.

Sestava kapely:

Dani Filth - zpěv (1991–)

Martin Škaroupka - bicí (2006–)

Paul Allender - kytara (1992–1996, 2000–)

Charles Hedger - kytara (2005–)

Dave Pybus - baskytara (2002–2005, 2005–)

Rosie Smith - klávesy (2005–)

 

Waltari dnes v Praze

Waltari dnes v Praze

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.