Biografie

Mariah Carey (* 27. března 1970) je americká popová zpěvačka, textařka, herečka a návrhářka. Se svými 215 miliony prodaných hudebních nosičů je jednou z nejprodávanějších zpěvaček světa. Také jako jedna z mála zazpívá až šest oktáv. Má celkem 18 skladeb na prvním místě v hitparádě USA Billboard Hot 100. Před ní jsou už jen Beatles. Jako jedna ze tří žen, které se živé zpěvem se umístila na šestém místě jako nejbohatší žena v zábavním průmyslu (222 milionů dolarů). Za prodejnost alb získala 63x platinové ocenění.
**
Dětství**

Mariah se narodila operní pěvkyni s irskými kořeny Anne Patricii Hickey a leteckému inženýrovi afrovenezuelského původu Alfredovi Royovi Careymu, kteří spolu měli tři děti – nejstarší Alison, Morgana a nejmladší Mariah. Mariah své dětství neměla nejjednodušší a prožila si své. Její sestra Alison na tom byla ještě hůř, měla totiž nejtmavší pleť. V té době totiž smíšeným manželstvím nepřálo, o takových rodinách panovaly různé zvěsti. Sousedi jim dokonce otrávili psa. Tlak okolí byl tak silný, že se oba rodiče rozhodli rozvést. Mariah rozvod nesla těžce a zůstala s maminkou. Ta ji ve zpívání podporovala. Když byla Mariah starší, věnovala se jen zpěvu, po večerech nahrávala s kapelou, a když ráno usedla do školní lavice, usínala. Jednou při hodině matematiky se jí učitelka ptala, co chce v životě dělat. Mariah prostě odpověděla: „Zpívat.“ Její sen se začal plnit a všechno to připomíná pohádku o Popelce.

Objev

V roce 1988 se Mariah setkala s manažerem Columbia Music Tommy Mottolou na jedné párty. Byla tam i undergroundová RnB zpěvačka Brenda K. Starr, která Mottolovi předala demo nahrávku Mariah. Mottola si pásku přehrál v autě jakmile opustil večírek a byl velmi zaujat tím, co slyšel. Proto se rozhodl urychleně vrátit a Mariah najít, ale ona už odešla. Mottola jí našel a nabídl ji smlouvu.

V roce 1990 vyšlo Mariah Carey stejnojmenné debutové album. Album se drželo na několik týdnu na prvních místech v USA v Top 200 Billboard. Odměna se dostavila brzo v podobě dvou cen Grammy. Za "nejlepšího nového umělce" a "nejlepší ženský popový hlasový výkon" (skladba Vision of Love). Prodejnost alba byla velmi dobra a mnohé překvapila - 18 milionů. Album bylo dokonce 9x platinové. O rok později Mariah vydala své druhé studiové album Emotions. Z tohoto alba pochází velké hity jako třeba Emotions nebo Make It Happen. Toto album zopakovalo úspěch toho debutového. Psal se rok 1992 a Mariah vydala EP MTV Unplugged, které zachycuje její živé vystoupení v tomto pořadu. Jedná se o jedno z nejprodávanějších MTV Unplugged alb.

**Celosvětový úspěch
**
V roce 1993 se Mariah rozhodla udělat ve svém životě velkou změnu - vdát se za Tommyho Mottolu. Patřila mu nahrávací společnost, u které Mariah nahrávala své CD.

Ještě před Vánoci tohoto roku vychází její nejúspěšnější album Music Box. Album, kterého se prodalo po celém světe 26 milionů kusů. Mariah byla všude, všichni o ní měli zájem. Za masivním úspěchem alba stojí hned několik hitů, např. Dreamlover, Hero, Anytime You Need a Friend nebo Without You. Album se zárověn považuje za jedno z nejlepších alb natočených v 90. letech. Všichni čekali jak se bude slibná kariéra Mariah, která je teď již slavná po celém světě, vyvíjet. Všechny překvapila vydáním vánočního alba roku 1994. Album Merry Christmas, které doprovázel legendární hit All I Want Is Christmas Is You se stalo vůbec nejprodávanějším vánočním albem všech dob. All I Want Is Christmas Is You je každoročně v období Vánoc nejstahovanější vyzváněním pro mobilní telefony.

Píše se rok 1995 a Mariah vydala další řadové album s jménem Daydream. Je to neuvěřitelné, ale prodejnost skoro dosáhla Music Boxu. Daydream se prodalo závratných 25 milionů kusů. Mariah je stále slavnější a žádanější, z toho důvodu dochází v manželství k častým hádkám.

Změna stylu a osamostatnění

V roce 1996 Mariah odchází od Mottoly, který ji prý fyzicky napadal a jeho záchvaty vzteku se nedaly vydržet. Mariah dokonce jednou prohlásila: "Když jsem se v roce 1993 vdávala za dnes už bývalého manžela Tommyho, vážně jsem si myslela, že je to navěky. Někdo mi tehdy měl dát pěstí, abych se probrala!"

Mariah se ponořila do nahravání nového alba Butterfly, které vyšlo v roce 1997. Na albu se objevuje vliv hip-hopu a RnB, které Mariah tolik miluje. Album se drželo několik týdnů v těch nejlepších umístnění po celém světě, a prodalo se ho něco kolem 17 milionů kusů. Mariah natočila jeden ze svých nejemotivějších videoklipů Butterfly, kde pobíhá po louce jen v lehkých šatech a jezdí na koních.

Psychické zhroucení a film Glitter

V roce 2001 Mariah podepisuje jednu z nejlukrativnějších smluv v celém hudebním průmyslu. Po odchodu ze Sony Music jí Virgin nabízí kontrakt na několik desítek miliónů. Po dvouleté pauze od vydání alba Rainbow, které se ještě více přiblížilo hip-hopu a obsahuje song, který se stal hymnou fanoušků Can't Take That Away, se má jednat o jeden z nejúspěšnějších comebacků v historii.

Točí se dokonce i autobiografický film "Glitter" (v ČR vyšel pod názvem "Stát se hvězdou". K němu má vyjít stejnojmenné album - soundtrack k filmu ve stylu 80. let. Bohužel vydání alba 20. září 2001 a singlu 11. září 2001 bylo ovlivněno teroristickými útoky, lidé neměli čas ani pomyšlení chodit na film, který kritici jednomyslně smetli, a Mariah označili hned po Madonně za nejhorší herečku.

Na propagaci CD Mariah vydávala spoustu energie, spala dokonce jen tři hodiny denně a k tomu se jí rozpadl vztah. Na soukromých problémech Mariah si také smsl bulvár, který psal o nepotvrzeném pokusu o sebevraždu, o jejích manýrech). Mariah se ocitá v psychiatrické léčebně. Alba Glitter se celosvětově prodalo 7 milionů kusů a Virgin, který očekával prodejnost Music Boxu, dal Mariah pohádkové odstupné. Sony Music využívá situace a vydává 2CD Greatest Hits. To se ale úspěchu netěší, ten se objevuje až v roce 2005, kdy výběr hitů vyjde v re-edici.

Comeback ve velkém stylu

V roce 2002 Mariah vydala pod novým labelem Island Def Jem album Charmbracelet. Toto její nejosobnější album se fanouškům moc líbilo, prodalo se ho asi 10 miliónů, bohužel kritikům se změna stylu nelíbila. Mariah toto album hodně propagovala a vydala se i na celosvětové turné.

Opravdový comeback se konal až v roce 2005, kdy vyšlo dlouho očekávané album "The Emancipation Of Mimi". Hned první singl "It's Like That" zaznamenal úspěch po celém světě. Album se hned po uvedení do obchodů dostává na první místo. Další úspěch přichází z druhým singlem "We Belong Together". Tato skladba se řadí mezi její nejúspěšnější skladby, hned se v USA vyšplhala na první místo a zůstala tam 16. týdnů! Mariah tak v počtu songů na prvním místě porazila Elvise Preslyeho, před ní jsou už jen Beatles (21 skladeb na prvním místě). Mezi tím, co se singl "We Belong Together" drží na první příčce, vychází další singl "Shake It Off", který vyšplhal na druhé místo a Mariah se tak zařadila mezi hrstku umělců, kterým se podařilo mít dva singly v nejlepší trojce. Díky velmi dobré propagaci si album vede pořád dobře. Do dnešního dne se ho prodalo okolo 10 milionů kusů a stalo se nejprodávanějším albem roku 2005. V roce 2006 vychází reedice obohacená o nové písničky a DVD s klipy. Singl "Don't Forget About Us" se v USA opět dočkal první příčky. Na Mariah se hrnuly nominace a ocenění. Dokonce získala osm nominací na ceny Grammy, nakonec proměnila tři, i když ne v hlavních kategoriích. Nutno připomenout, že zlatý gramofonek si naposledy odnesla v roce 1991. Po albu následovalo úspěšné turné po Severní Americe s pár koncerty v Africe a Japonsku.

V roce 2008 vyšlo nové album "E=MC²", stylem je následovníkem "The Emancipation Of Mimi". Prvním singlem je "Touch my body", který se okamžitě katapultuje na první místo Billboardu. Mariah a jejímu týmu se podařilo něco neskutečného, vrátili Mariah tam kam patří, na výsluní. MC také dostala hvězdu na Chodníku slávy v Los Angeles.

V dubnu 2008 se Mariah vdala za herce Nicka Cannona na Bahamách. V říjnu byla uvedena do Long Island Music Hall of Fame. Na inauguračním plese prezidenta Baracka Obamy v lednu 2009 zazpívala Hero.

Nové album - Memories of an Imperfect Angel - vydá Mariah 25.8.2009 a prvním singlem bude Obsessed, který měl premiéru 16.6. a 31.7. by měl vyjít na CD. Také se hovoří o albu nikdy nevydaných songů z minulosti - Second Chances - a stěhování Mariah z New Yorku do Los Angeles, protože se chce soustředit na svou hereckou kariéru. Její poslední film Tennessee vyhrál několik festivalových cen a další film Precious měl v květnu premiéru v Cannes, také má velice příznivé kritiky.

Káva za báseň a soutěž o koncert JP Coopera

Káva za báseň a soutěž o koncert JP Coopera

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.