Biografie

Alison Sudol (narozena 23. prosince 1984), známá hlavně jako A Fine Frenzy (dříve Alison Monro) je americká zpěvačka, skladatelka a klavíristka. Její debutové album One Cell in the Sea bylo vydáno 17. července 2007, a dosáhlo 91. místa v žebříčku Billboard 200. Má velký úspěch v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku a Franci, a v dalších zemích. Její hudba se objevuje v mnoha televizních pořadech, její píseň zazněla ve filmu Opravdový život (Sleepwaling). Ve Spojených státech si získává spoustu fanoušků s její lyrickou a potickou hudbou a silnými emocionálními tématy.

 

Životopis
*

Raný život
==========

Narodila se v Seattle, Washington učitelům dramatických umění. Když bylo Sudol 5 let, přestěhovala se s matkou do Los Angeles poté, co se její rodiče rozvedli. Poslouchala široké spektrum hudby, zahrnující Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, a swing.

Promovala v 16 a považovala se za "pitomou a tichou". Sudol "nepije ani nekouří nebo něco takového". "Byla jsem nervózní" uvedla Sudol v interview, "Jít na univerzitu tak mladá. Zůstala jsem 2 roky a zkusila zjistit co zvládnu s hudbou. Když mi bylo 18, byla jsem do hudby zabraná tak moc, že sem nechtěla přestat". V 18 Sudol odstartovala se svou první skupinou, Monro.

Sudol měla také vášeň pro literaturu, byla ponořena do děl autorů jako C. S. Lewis, E.B. White, Lewis Carroll, Anthony Trollope a Charles Dickens. Její umělecké jméno "A Fine Frenzy" je převzato z verše v Sen noci svatojánské (A Midsummer-night's Dream) od Williama Shakespeara (Théseus, jednání 5, scéna 1 - "The poet's eye, in a fine frenzy rolling, Doth glance from heaven to earth, from earth to heaven"). Poté, co se sama učila na klavír, začala vkládat svou kreativní energii do psaní písní.

Krátké demo, které poslala, si získalo okamžitě pozornost u Jasona Floma z EMI, který když navštívil její dům a slyšel ji hrát, podepsal smlouvu.

Hudební kariéra
===============

V březnu 2007 se Sudol objevila na "South by Southwest (SXSW)" konferenci zahájenou pro The Stooges. Krátce poté, bylo její debutové album One Cell in the Sea vydáno s většinou pozitivním ohlasem. První single "Almost Lover" se dostal na 25. místo v Billboard Hot Adult Contemporary Tracks. V polovině 2007 si zajistila zahájení na turné Rufuse Wainwrighta. V březnu a dubnu 2008 Sudol oznámila vlastní turné po USA a Kanadě, a v dubnu měla turné ve Francii, Belgii, Německu a Švýcarsku. V Září 2008 byla hvězdou na zahajovací noci 'New Pop Festival' pořádaného German broadcaster SWR3. V listopadu 2008 se vrátila na turné do Německa, Rakouska a Švýcarska.

Její píseň "You Picked Me" byla uvedena na iTunes jako "single týdne zdarma" pro 14. srpen 2007 a VH1 nedávno uvedlo jednu ze svých "You Oughta Know" umělců. Dodatečně v říjnu 2008 "You Picked Me" bylo vybráno jako téma sítě podle SIC, Portugalské televizní sítě.

Album se prodalo přes 300 000 kopií. V 2008 bylo vydáno v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Polsku. V každé z těch zemí se album umístilo v top 30, s prvním singlem "Almost Lover" dosáhla 8. místa v Německu, 10. ve Švýcarsku a 5. v Rakousku. Ohlásila, že pracuje na novém albu a hraje 2 písně očekávané na albu během nedávných představení ("What I Wouldn't Do", a "From Whence You Came").

Sudol je v některých směrech soukromá osoba, ale vybudovala si pověst přístupnosti a přátelství, a pravidelně si povídá s fanoušky po jejích představeních.

 

Objevení v televizi
===================

6. února 2008 Sudol uvedla "Come On, Come Out" na The Late Show with David Letterman. 23 února zaspívala "Almost Lover" a "Come On, Come Out" na CBS' Saturday Early Show. Zahrála si ve 4. řadě Kriminálky New York postavu 'Nova Kent'.

 

Literatura a psaní
==================

Sudol často uvádí literární vliv v její hudbě. V poslední době odhalila, že usiluje také o kariéru spisovatelky. V interview řekla, že napsala dětský příběh o mluvících zvířátkách, podobné Letopisům Narnie".

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.