Biografie

Jan Hammer (* 17. dubna 1948, Praha) je český hudební skladatel a polyinstrumentalista (klavírista, hráč na syntetizéry, kytarista, atd.) žijící v USA. Jeho profesionální rozpětí zasahuje do konce dvacátého a začátku jednadvacátého století. Byl členem legendární jazz-rockové formace Mahavishnu Orchestra a nahrál jak velké množství sólových desek, tak tituly v rámci příležitostných sestav nebo s vlastní skupinou, ve kterých se pohybuje od jazzu přess jazz-rock a rock k popové hudbě. Hammer vyhrál ho několik cen Grammy. Jeho asi nejznámější prací je hudba k seriálu Miami Vice z 80. let minulého.

**Život
**
Jan se narodil v Praze, jeho matka byla dobře známá jazzová zpěvačka Vlasta Průchová a jeho otec Jan Hammer st. byl lékař a jazzový kontrabasista. Po dětství plném hudby vstoupil na vysoce prestižní pražskou akademii muzických umění. Když Sovětský svaz napadl Československo v roce 1968, přerušil studia na akademii a přestěhoval se do Spojených států po přijetí stipendia v Berkleeho vysoké škole hudby v Bostonu. Není bez zajímavosti, že ještě před svým odchodem jako dvacetiletý složil hudbu a písně k celovečernímu pohádkovému filmu Šíleně smutná princezna.

Po dokončení těchto studií se Jan přesunul do Lower Manhattan, kde se připojil k nově vznikající skupině Johna McLaughlina Mahavishnu Orchestra v roce 1971. Za dva roky skupina prodala přes dva miliony nosičů před svým rozpuštěním v roce 1973.

Značnou sumu ze svých úspor investoval do stavby svého vlastního nahrávacího komplexu (Red Gate Studio) v New Yorku, který pomohl jeho sólové dráze. Pokračoval v nahrávání s mnoha uznávanými hudebníky oné doby.

V roce 1984 producenti televizní série Miami Vice Hammera požádali o zkomponování hudby ke každé epizodě toho seriálu. Jan souhlasil a v roce 1985 jeho tematická píseň pro seriál dosáhla první místo v Billboard Singles Chart. Tím se stala jednou ze dvou instrumentálních skladeb ze seriálu, druhá byla Theme From SWAT od Rhythm Heritage. Miami Vice Theme zůstala na vrcholu US hitparád po 12 týdnů, zasloužila se o čtyřnásobnou platinovou desku a Janovi vyhrála dvě ceny Grammy.

Letošní Struny dětem rozzáří i Thom Artway

Letošní Struny dětem rozzáří i Thom Artway

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.