Biografie

Lubomír Lipský

Narodil se 19. dubna 1923 v Pelhřimově. Jeho otec byl nadšeným hercem, což po něm Lubomír podědil. Poprvé se objevil na jevišti roku 1935 ve Strakonickém dudákovi. Navíc se podílel na založení Dramatického studia mladých. Tamní ochotníci vytvořili tajně kabaretní pásmo Rozbitá trilogie, se kterým později hostovali v Praze. Tam si jich všiml režisér Jan Škoda a dostali od něj nabídku na založení divadla v hlavním městě. Vzniklo tak Divadlo satiry. To bylo ale později zlikvidováno úřední mocí a Lubomír Lipský tak přijal angažmá v Realistickém divadle. Roku 1950 přešel do Městských divadel pražských, kde setrval 40 let. Ve filmech se začal objevovat od roku 1946 spíše v menších rolích. Hlavní roli ztvárnil ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, kde mohl uplatnit velkou škálu svého talentu.

František Filipovský

Narodil se 23. září 1907 v Přelouči a zemřel 26. října 1993 v Praze. Jeho otec byl flétnista Prozatimního divadla, skladatel a kapelník, po kterém zdědil své umělecké nadání. Od mala hrál na rozličné hudební nástroje a zpíval v kostele. Působil ve studentských představeních a později odešel studovat do Prahy na filozofickou fakultu UK. Zároveň režíroval a vystupoval na různých velkoměstských scénách. Jeho láska k divadlu přerostla z koníčka v profesi roku 1931 v Osvobozeném divadle a o několik let později ve Švandově divadle, v žižkovském Moderním divadle a také v divadle Uranie. Ve filmu se prvně objevil roku 1932 v dramatu Před maturitou. Do povědomí diváků se zapsal rolemi, ve kterých ztvárňoval šprty a patolízaly. Po válce dostával čím dál větší a roku 1958 získal titul Zasloužilého umělce a roku 1984 titul Národního umělce.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.