Biografie

Iva Janžurová

Narodila se 19. května 1941 v Žirovnici do rodiny učitelů. Vystudovala Pedagogické gymnázium, ale v této cestě nepokračovala. Láska k divadlu ji vedla ke studiu herectví. Absolvovala DAMU a nastoupila do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Později se objevila i na prknech Divadla na Vinohradech a Národního divadla. V 60. letech se prvně objevila ve filmu. Od 90. let hraje se svou rodinou v zájezdovém divadle.
Co se týká ocenění, je držitelkou dvou Českých lvů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmech Co chytneš v žitě a také ve filmu Výlet. Získala též Cenu za nejlepší herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu v Soči za roli ve filmu Ene bene. Obdržela Cenu Alfréda Radoka 1998 za herecký výkon roku a Cenu Thálie 1998 za činohru – ženy. Tato ocenění byla za ztvárnění Winnie v Becketově hře Šťastné dny.

Jiří Císler

Narodil se 4. února 1928 v Českých Budějovicích a zemřel 17. dubna 2004 v Praze. Vystudoval obchodní akademii, ale táhlo ho to víc k umění. Začal se mu věnovat jako houslista orchestru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Okusil opreretu i operu a zakotvil v činohře. Prošel spoustu různých divadel od pražského Divadla na Fidlovačce, až po divadlech v Ústí nad Labem. Roku 1990 se stal zakladatelem a vedoucím Hravého divadla v Praze. Svůj talent projevil i v dabingu. V Domažlicích je po něm dokonce pojmenovaná ulice.

Petr Nárožný

Přišel na svět 14. dubna 1938 v Praze. Již v dětských letech působil v ochotnickém divadle. Roku 1968 se stal poloprofesionálním moderátorem a bavičem na koncertech skupiny Rangers, které uváděl s kolegou Michalem Pavlatou. Od roku 1973 vystupoval v komické trojici s Luďkem Sobotou a Miloslavem Šimkem, kdy dostal angažmá z divadelního spolku Semafor. Sbíral zkušenosti a vypracoval se až na velmi úspěšného profesionálního divadelního a filmového herce.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.