Biografie

Zdeněk Svěrák

Narodil 28. března 1936 v Praze. Vystudoval pedagogickou školu a potom se stal učitelem českého jazyka. Poté pracoval v rozhlase, psal povídky, pohádky a scénáře k filmům. Společně s Ladislavem Smoljakem a Jiřím Šebánkem stvořil postavu fiktivního českého génia Járy Cimrmana.

Nelze opomenout, že podle scénáře, který sám napsal, byl natočen film Kolja oceněný cenou americké filmové akademie Oscar za nejlepší zahraniční film roku 1996, Zlatým glóbem a sedmi Českými lvy. V tomto filmu ztvárnil mimo jiné hlavní roli. Na Oscara byly nominovány i další jeho filmy jako například Obecná škola či Vesničko má středisková.

Společně s Jaroslavem Uhlířem tvořili písně pro děti a v České televizi se objevil i jejich pořad Hodina zpěvu.

Petr Brukner

Přišel na svět 19. května 1943 v Písku. Již od počátku, tedy od roku 1967 působí v divadle Járy Cimrmana. Objevil se i v několika filmech jako například Jáchyme, hoď ho do stroje, "Marečku, podejte mi pero!" či "Na samotě u lesa".

U dětských diváků vstoupil do povědomí jako moderátor pořadu Kouzelná školka.

Zdeněk Svěrák a Paraple dnes v přímém přenosu

Zdeněk Svěrák a Paraple dnes v přímém přenosu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.