Serj Tankian - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Serj Tankian je arménsko-americký zpěvák, skladatel, básník, aktivista a multi-instrumentalista, známý hlavně jako frontman metalové kapely System of a Down.

Narodil se 21. srpna 1967 v libanonském Bejrútu. Už jako dítě se učil hrát na flétu. Jeho rodina v roce 1975 emigrovala do Los Angeles. Vystudoval marketing a obchod na Stanfordově univerzitě a před začátkem hudební kariéry založil softwarovou firmu.

V roce 1993 založil první rockovou kapelu Soil (nemá nic společného se skupinou SOiL). V roce 1995 se začali rodit System of a Down.

Během kariéry vydal se System of a Down pět alb, jedno s Arto Tunçboyacıyanem a 23. října 2007 nabídl sólové album Elect the Dead. Ke každé skladbě z něj vznikl videoklip. Turné absolvoval se skupinou, kterou nazýval FCC (Flying Cunts of Chaos – parodie na Federal Communications Commission).

Na podzim roku 2010 vydal druhé sólové album Imperfect Harmonies. V létě 2012 třetí Harakiri.

Podílel se na mnoha albech jiných umělců, např. Deftones, soundtracku k filmu Brouk apod.

Často pořádá charitativní koncerty.

Založil také vydavatelství Serjical Strike Records, pod jehož hlavičkou vydává nahrávky jiných kapel.

Na několika projektech spolupracoval Serj Tankian s dobrým přítelem, režisérem Diranem Noubarem. Výsledkem je i filmový dokument Armenia, a Country Under Blockade, ke kterému Tankian namluvil komentář.

Angažuje se také na politické scéně. V roce 2002 společně s Tomem Morellem z Rage Against The Machine založil neziskovou sociálně-politickou organizaci Axis of Justice (Osa spravedlnosti).

Často veřejně kritizuje násilí a nespravedlnost ve světě, účastní se demonstrací, je vegetarián, nesleduje televizi a neposlouchá ani rádio.

Píseň nazvaná Sounds of War, kterou hrál na koncertech po vydání prvního sólového alba, ukazuje hru ve stylu jazz fusion.

Písně z prvního alba Elect the Dead zahrál speciálně v orchestrálním provedení na jedinečném koncertu v Aucklandu. Záznam vyšel 9. března 2010 na DVD.

Žije v Calabase v Kalifornii a „druhý domov“ má na Novém Zélandu, kde v roce 2007 získal povolení k trvalému pobytu.

V roce 2011 složil hudbu pro muzikál Prometheus Bound amerického scenáristy Stevena Satera.

Začátkem roku 2015 naznačil, že po jarních koncertech by System of a Down konečně mohli začít pomýšlet na fanoušky vytoužené nové studiové album.

Serj Tankian představí čerstvou sólovku Harakiri i v Praze

Serj Tankian představí čerstvou sólovku Harakiri i v Praze

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.