Biografie

Southpaw je česká indie rocková hudební skupina, jenž působí od roku 1996.

Historie

Tehdejší vysokoškoláci se nechali inspirovat britskými kytarovými kapelami (především The Smiths) a v roce 1996 založili v Praze skupinu Southpaw. Název si propůjčili od čtvrtého alba Morrisseyho Southpaw Grammar. V začátcích působení hráli v pražských klubech 007, Batalion a v Belmondu. V druhé polovině devadesátých let začali do svých kytarových skladeb přidávat elektronické prvky. Nahrávky „Dustman's Dream“ (1998) nebo „Ballet!“ (1999) distribuovali ve své době revolučním způsobem - přes Indies Records ve formátu mp3. Hlavně díky písním „Goodbye Planet“ a „Air Somewhere“ na ně začali chodit také posluchači, kteří byli odkojeni taneční hudbou.

V roce 2001 se do skupiny připojil klávesista Karzi a spoečně s Gregorym komponovali nové skladby. Debut Pop Secret vyšel u EMI a byl poměrně dobře přijat kritikou i fanoušky. Znatelný je vliv break beatu, d´n´b, na desce se objevují i prvky trance. O dva roky později následovalo album Pleasure You Can Measure ( U:BAHN Records), tvorba se posunula od tanečních písní směrem k silným popovým skladbám. Skupina začala koncertovat po celé České republice a párkrát se objevili i v zahraničí.

Rok 2004 znamenal pro Southpaw změnu bubeníků - Davida Kerpowa vystřídal Tomáš Konůpka, aby společně se zbytkem kapely nahráli vynikající album Boys Make Noise . Po jeho vydání nastal příliv fanoušků, Southpaw se rovněž stali oblíbenou festivalovou kapelou. Na sklonku roku 2005 se opět měnil post bubeníka, novým příchozím byl Jan Jenečka. Poté společně se zvukovým mistrem Ondřejem Ježkem začali pracovat na albu Heart Disk, které se skládá se ze dvou rozdílných částí. Na prvním disku zvaném Heartcore najdete silné a agresivní rockové skladby s prvky elektroniky, druhé CD nabízí pomalejší písničky. Klip k písni „Isolated“ vyhrál nejlepší video roku 2006 dle hodnocení časopisu Filter.

V současné době členové kapely pracují na v pořadí již páté studiové desce. Vyjít by měla koncem roku 2008.

 

Vedlejší projekty
*

+ Gregory Finn založil multimediální projekt Ghostmother, kde působí také Klára Nemravová, Mikoláš Růžička, Tadeáš Haager, Marielle Tepper, Hana Pecková a Alessiny.
+ Karzi založil v roce 2006 společně se svým bratrem shoegaze punkovou skupinu Trip Fontaine.
+ Gregory též založil one man show projekt Kapitán Demo a kromě ostatních projektů se vydal na sólovou dráhu pod jménem Burian.
+ Jan Jenečka hostuje coby bubeník v pražské skupině Khoiba.

 

Obsazení

+ Jiří Burian aka 'Gregory Finn' - kytara, zpěv
+ Karel Havlíček aka 'Karzi' - klávesy
+ Jaroslav Svatoš - basová kytara
+ Jan Janečka - bicí

Imodium a Portless vyrazí na společné turné

Imodium a Portless vyrazí na společné turné

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.