Biografie

Lenka Dusilová (* 28. prosince 1975, Karlovy Vary, Česko) je česká zpěvačka.

Hudební kariéra
***

Lenka Dusilová začala s hudební kariérou už v 10 letech, kdy se představila na folkovém festivalu s básní Jiřího Wolkera, kterou sama zhudebnila. V roce 1988 nastoupila do legendárního pěveckého souboru Bambini di Praga.

V letech 1991–95 byla frontmanka pražské rockové skupiny Sluníčko, se kterou vydala stejnojmenné album a v roce 1994 vyhrála hudební soutěž Malboro Rock In. Kapela také zahájila hudební festival Open Air Gampell ve Švýcarsku. Akademie populární hudby v roce 1994 nominovala skupinu na cenu „Objev roku“.

V letech 1994–97 spolupracovala se skupinou Lucie, s jehož frontmanem (David Koller) po odchodu ze Sluníčka založila skupinu Pusa. Jejich skladba Muka byla nominována na cenu Anděl v roce 1996.

V roce 2000 vyhrává cenu Anděl v kategorii „Nejlepší zpěvačka“. Od roku 2000 byla čtenáři hudebního časopisu Report opakovaně volena jako nejlepší zpěvačka roku.

Po vydání se na sólovou dráhu, Lenka Dusilová začala také spolupracovat s folk-rockovou skupinou Čechomor. Hostuje na jejím přelomovém albu Proměny, které produkoval skladatel Jazz Coleman a který o ní mluvil jako o „velkém talentu“. Duet Dusilové a Franty Černého z Čechomoru na úvodní skladbě alba se v roce 2001 usadil v hitparádách na několik měsíců a byl zvolen „Skladbou roku“ na udělování cen Anděl. Album Proměny se stalo platinové a získalo cenu Anděl za „Album roku“.

V současnosti hraje s kapelou ve složení:

+ kytara – Peter Binder
+ piáno – Beata Hlavenková
+ bicí – Dan Šoltis
+ basová kytara, kontrabas – Rasťo Uhrík
+ perkuse – David Landštof

 

2005: Mezi světy
================

Její poslední album Mezi světy během pár týdnů od vydání získalo status zlaté desky. Mezi světy obdrželo v roce 2006 cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii „Nejlepší rocková deska“ a Lenka získala cenu v kategorii „Nejlepší zpěvačka“. Desku produkoval americký producent Ben Yonas z Coast Recorders v San Francisku a New Yorku společně s Dusilovou a kytaristou Martinem Ledvinou. Na desce hostovali renomovaní hudebníci ze San Franciska – Jon Evans (basová kytara) a Scott Amendola (bicí).

Ocenění a nominace
**

1994 + Cena Akademie populární hudby za „Objev roku“.

1996 + Nominace na cenu Akademie populární hudby „Skladba roku“ za skladbu „Muka“.

2000 + Cena Akademie populární hudby „Zpěvačka roku“.

2006 + Cena Akademie populární hudby „Album roku rock“ za album „Mezi světy“.
+ Cena Akademie populární hudby „Zpěvačka roku“.
+ Nominace na cenu televize Óčko „Nejlepší domácí zpěvačka“.

2007 + Nominace na cenu Akademie populární hudby „Zpěvačka roku“.

2009 + Cena Akademie populární hudby "Zpěvačka roku"

Lenka Dusilová a Baromantika už dnes křtí první živák

Lenka Dusilová a Baromantika už dnes křtí první živák

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.