Asia - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Asia je progressive rocková superskupina, formovaná bývalými členy skupin Yes, King Crimson, Emerson Lake and Palmer, Hold The Ladder, Uriah Heep, U.K. a The Buggles v roce 1981.
**
Historie
**

Formování skupiny

Asia se začala formovat po rozpadu „vlajkových lodí“ britského progressive rocku, skupin Yes a Emerson, Lake & Palmer. Po rozpadu skupiny King Crimson v roce 1974, měl baskytarista John Wetton plány na založení superskupiny. Neúspěšný byl pokus o založení projektu British Bulldog v roce 1976, jehož účastníky byli i Bill Bruford a Rick Wakeman. V roce 1977 se Bruford a Wetton sešli ve skupině UK, společně s kytaristou Allanem Holdsworthem a hráčem na klávesy a housle Eddie Jobsonem. Jejich debut byl v roce 1978. Po rozpadu UK začátkem 80. let byl naplánován nový projekt superskupiny, kterou měli tvořit hudebníci Wetton, Wakeman, bubeník Carl Palmer a (tehdy málo známy) kytarista Trevor Rabin. Wakeman však brzy z projektu vystoupil, ještě předtím, než podespali smlouvu se společností Geffen a než začali vůbec společně hrát. V roce 1981 dal John Kalodner, manažer z A&R a Geffen Records, dohromady Wettona a kytaristu skupiny Yes Steve Howea, aby spolu začali psát a hrát.

Howe a Wetton byli brzy doplněni bývalým členem skupin Buggles a Yes klávesistou Geoffem Downesem. Carl Palmer se pak připojil později, už za plného provozu skupiny. Počítalo se i s Trevorem Rabinem a dokonce s ním už byly natočeny demo snímky, ten se však rozhodl přijmout nabídku baskytaristy skupiny Yes Chris Squire a bubeníka Alana Whitea vstoupit do nových Yes a tak se ostatní členové skupiny Asia rozhodli zůstat jako kvartet.

Začátky

Stejnojmeně debutové album Asia získalo ohromný komerční úspěch, když se udrželo po devět týdnů v žebříčku časopisu Billboard. Singly "Only Time Will Tell" a "Heat of the Moment" se staly ohromnými hity Top 40 a později prolomily Top Five a staly se oblíbenými na sportovních událostech amerických stadionů.

Americké turné se velmi vydařilo, byly vyprodány všechny termíny v letech 1982 a 1983, oblíbenými se stali i na kanále MTV, kde hráli často jejich videoklipy.Billboard vyhlásil skupinu Asia skupinou roku 1982.

Do Prahy se vrátí Asian Dub Foundation

Do Prahy se vrátí Asian Dub Foundation

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.