Biografie

Dream Theater jsou americká progressive metalová/rocková kapela.

Začala se formovat už v roce 1985. Tehdy ji pod názvem Majesty založili kytarista John Petrucci, baskytarista John Myung a bubeník Mike Portnoy v době, kdy studovali na Berklee College of Music v Massachusetts.

Záhy ze školy odešli, aby se mohli lépe koncentrovat na kapelu, která se prozději proslavila už jako Dream Theater.

Přestože kapela prošla několika personálními změnami, tři zakládající členové zůstávali spolu, a to až do 8. září 2010, kdy odešel bubeník Mike Portnoy.

Dalšími dlouholetými členy Dream Theater jsou zpěvák James LaBrie a klávesista Jordan Rudess.


Portnoye nahradil Mike Mangini, který byl jako oficiální nový bubeník a právoplatný člen kapely oznámen 29. dubna 2011.

Kapela je známá především pro ohromné muzikantské mistrovství instrumentalistů, kteří posbírali celou řadu ocenění od magazínů pro profesionální hudebníky.

Kytarista John Petrucci celkem třikrát působil jako třetí hráč na turné G3, tedy nejčastěji ze všech kytaristů. V roce 2009 ho Joel McIver v knize The 100 Greatest Metal Guitarists jmenoval druhým nejlepším metalovým kytaristou světa. Magazín GuitarOne ho zase zařadil do desítky nejrychlejších kytaristů všech dob.

Jordan Rudess je řadou publikací, např. MusicRadar, považován za nejskvělejšího klávesistu všech dob.

Bývalý bubeník Mike Portnoy získal od magazínu Modern Drummer celkem 26 cen a zároveň je druhým nejmladším člověkem (vě věku 37 let), který byl uveden do Rock Drummer Hall of Fame. Velmi ceněným bubeníkem je i jeho nástupce Mike Mangini.

Baskytarista John Myung byl zvolen nejlepším baskytaristou všech dob v anketě MusicRadaru.

Podobní interpreti


V roce 2010 byla celá kapela uvedena do Long Island Music Hall of Fame.

Nejprodávanějším albem z dílny Dream Theater je zlatá nahrávka Images and Words z roku 1992, která se v žebříčku Billboard 200 dostala na 61. místo.

Alba Awake z roku 1994 a Six Degrees of Inner Turbulence debutovala na 32. respektive 46. místě a vysloužila si velmi pozitivní recenze.

Deska Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory byla magazínem Guitar World zařazena mezi stovku nejlepších kytarových alb všech dob. Classic Rock Magazine ji zase vyhlásil 15. nejlepším koncepčním albem. Podle magazínu Rolling Stone byla nejlepším progressive albem všech dob (žebříček z roku 2012).

Do roku 2011 prodali Dream Theater po celém světě přes 12 milionů alb.

V září 2011 vyšlo album A Dramatic Turn of Events, které debutovalo na 8. místě žebříčku Billboard 200, tedy jen o dvě pozice níže, než předchozí Black Clouds & Silver Linings, bylo první nahrávkou s novým bubeníkem Mikem Manginim.

Singl „On the Backs of Angels“ byl 30. listopadu 2011 nominován na cenu Grammy v kategorii „nejlepší hard rockový/metalový počin“.

Bezejmenné dvanácté studiové album vydali Dream Theater 23. září 2013.

Související články

Do unikátní aukce přispěli i Grohl a Cornell

Do unikátní aukce přispěli i Grohl a Cornell

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.