Gary Moore - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Robert Wiliam Gary Moore známý jen jako Gary Moore (* 4. dubna 1952, Belfast Severní Irsko) je irský blues-rockový kytarista. Jako jedenáctiletý začal hrát na kytaru a šestnáctiletý se stal členem dublinské kapely Skid Row.

Po odchodu ze skupiny, v roce 1973 založil Gary Moore Band a vydal debutové album Grinding Stone. O rok později se stal členem Thin Lizzy a nahrál s nimi album Night Life. Potom se připojil ke skupině Colosseum II a v druhé polovině 70. let s nimi vydal desky Strange New Flesh a Electric Savage.

V roce 1978 se osamostatnil, nahrál album Back on the Streets na kterém se pěvecky spolupodílel zpěvák, kytarista a basák Phil Lynott z Thin Lizzy. V roce 1979 se titulní skladbou a baladou „Parisienne Walkways“ z tohto alba poprvé dostal do hitparád.

Po albu Back on the Streets se znova vrátil do skupiny Thin Lizzy a spolupracoval na Black Rose. Nasledovalo turné po USA, které ukázalo, že i když hudebně hard rocková skupina dobře ladí s keltsko-irskou melodickou kytarou Garyho Moora, její divokost a občasné drogové úlety mu nevyhovují. Když mezi nimi vyvrcholily neshody, Gary se schválně nedostavil opakovaně na tři koncerty a dostal hodinovou výpověď od manažéra skupiny.

Začátkem 80. let založil kapelu G-Force a vydal stejnojmenné album, které nebylo příliš úspešně. Znova začal hrát sólově, v roce 1982 nahrál Corridors of Power, potom nasledovalo Victims of the Future. V roce 1985 naposledy spolupracoval s Philem Lynottem na protiválečné skladbě Out in the Fields, která se nachází na melodickém albu s irskými hudebními motivy Run for Cover.

Začátkem 90. let se Gary Moore vrátil k hudbě, která ho formovala už v dospívání, k blues - rockovému hudebnímu základu. V roce 1990 nahrál bluesové album Still Got the Blues, nasledovaly After Hourse a Blues Alive. Po těchto albech se spojil s muzikanty z někdejšího tria Cream bubeníkem Gingerem Bakerem a zpívajícím basákem Jackem Brucem. Pod názvem BBM (podla počátečních písmen jejich příjmení) vydali v roce 1994 album Around the Next Dream.

Z roku 1995 pochází sólové album Blues For Greeny, kterým vzdal úctu tehdy těžce chorému Petrovi Greenovi zakladatelovi a frontmanovi skupiny Fleetwood Mac.

Nedávno vznikl Knižní klub Davida Bowieho

Nedávno vznikl Knižní klub Davida Bowieho

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.