Jiří Suchý & Jiří Šlitr - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Jiří Suchý

Narodil se 1. října 1931 v Plzni do rodiny vyučeného truhláře. Velmi brzy se začal zajímat o umění. Uchytil se v reklamních ateliérech BaR a vyučil se reklamním grafikem. Posléze začal psát texty pro hudební skupinu založenou Františkem Sodomou a v této formaci začal brzy i hrát na kontrabas a zpívat. Ve vinárně Reduta, kde hrával, si ho všiml Miroslav Horníček a seznámil ho s Jiřím Šlitrem. Spolu vytvořili dynamické tvůrčí duo a začali psát písničky, které jim vynášely první úspěchy v médiích. Roku 1958 se skupinou přátel založil Jiří Suchý Divadlo Na zábradlí, kde se objevila i jeho první hra Kdyby tisíc klarinetů, ve které si i zahrál. U ostatních členů souboru se ale cítil nedoceněný, proto s Jiřím Šlitrem založili nové divadlo Semafor. Stalo se pro něj celoživotním projektem a po smrti Jiřího Šlitra v roce 1969 se jeho novou hereckou partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Šlitr

Narodil se 15. února 1924 v Zálesní Lhotě a zemřel 26. prosince 1969 v Praze. Vystudoval gymnázium a stal se úředníkem. Později započal svá studia na právnické fakultě a stal se z něj doktor práv. Tomuto oboru se však nevěnoval a místo toho se intenzivně zabýval výtvarnictvím a hudbou. Roku 1948 spoluzaložil skupinu vystupující pod názvem Czechoslovak Dixieland Jazz Band. Začal také spolupracovat s Miroslavem Horníčkem jako klavírista a textař v jeho estrádním souboru. Ten ho také seznámil s Jiřím Suchým, se kterým později založil divadlo Semafor.

Zemřel tragicky na otravu svítiplynem ve svém ateliéru na Václavském náměstí 26. prosince 1969.

Hlasování v anketě Žebřík je v plném proudu

Hlasování v anketě Žebřík je v plném proudu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.