Gorillaz - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Gorillaz jsou britská virtuální kapela, kterou v roce 1998 založili hudebník Damon Albarn ze skupiny Blur a tvůrce komiksů a designer Jamie Hewlett.

Formace Gorillaz má celkem čtyři členy.

Jsou jimi 2D (hlavní zpěvy, klávesy, melodika), Murdoc Niccals (baskytara a bicí mašina), Noodle (kytara, klávesy, doprovodné vokály) a Russel Hobbs (bubny a perkuse).

Všichni tito členové jsou naprosto fiktivní a nejsou ztělesněním skutečných hudebníků, kteří se na projektu podílejí.

Jejich fiktivní vesmír existuje na webových stránkách kapely, v jejích videoklipech a dalších médiích jako jsou např. krátké komiksy.

Hudba je výsledkem spolupráce různých muzikantů. Stálým tvůrcem je pouze Damon Albarn.

Styl Gorillaz je splynutím celé řady hudebních žánrů. Projevují se v něm prvky alternativy, trip hopu, hip hopu, elektroniky, dubu, reggae a popu.

V roce 2001 vyšlo debutové album, kterého se prodalo přes 7 milionů kopií a vyneslo kapele zápis do Guinessovy knihy rekordů, neboť se stala nejúspěšnější virtuální kapelou vůbec.

Gorillaz byli nominováni na prestižní hudební cenu Mercury Prize, ale nominace byla pozdeji na žádost skupiny stažena.


Druhé studiové album Demon Days bylo vydáno v roce 2005, ve Velké Británii se stalo pětkrát platinovým a v USA dvakrát platinovým, vysloužilo si pět nominací na cenu Grammy a jednu získalo.

Kapela získala celou řadu dalších cen včetně MTV Video Music Awards, NME Award, tří MTV Europe Music Awards a byla nominována také na Brit Awards.

Prodeje eponymního alba Gorillaz a následujícího Demon Days v roce 2007 přesáhly 15 milionů kusů.

Třetí studiová nahrávka Plastic Beach vyšla v březnu 2010.

Zatím poslední deska The Fall následovala v prosinci toho roku a vyšla v digitální verzi pro členy fan klubu zdarma ke stažení. V dubnu 2011 pak následovalo CD ve fyzické podobě.

O tom, jestli bude projekt Gorillaz pokračovat se jednu dobu hojně spekulovalo, protože jeho tvůrci Albarn a Howlett se poněkud rozkmotřili.

Později ale uvedli, že se usmířili a někdy v budoucnu skutečně pokračovat chtějí.

Související články

Gorillaz vydají loňskou novinku na CD i vinylu

Gorillaz vydají loňskou novinku na CD i vinylu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.