Biografie

Kraftwerk (v překladu elektrárna) je německá hudební skupina, která významně přispěla k vývoji elektronické hudby. Byla založená v německém Düsseldorfu roku 1969 dvojicí Florian Schneider a Ralf Hütter, ale známější se stala až jako čtveřice spolu s Wolfgangem Flürem a Karlem Bartosem. Současné (2009) složení kapely je následující: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz a Stefan Pfaffe. Florian Schneider, jeden ze zakladatelů, skupinu opustil nedávno v listopadu 2008.

Historie

Konec 60. let a skupina "Organisation"

V druhé polovině 60. let se na düsseldorfské konzervatoři potkávají Ralf Hütter a Florian Schneider coby studenti. Jak sám Hütter v jednom z pozdějších interview uvádí, oba byli považováni tak trochu za outsidery, a proto si začali říkat Mister Kling a Mister Klang. Oba projevovali zájem o avantgardní umění a hlavně hudbu, a tak spolu s dalšími třemi hudebníky zakládají svou první skupinu Organisation. Dlouho marně hledají hudebního vydavatele, nakonec se jim však podaří sepsat smlouvu s britskou společností RCA a roku 1969 vydávají své první a zároveň poslední album Tone Float. Poté se skupina rozpadá a na přelomu let 1969/1970 Hütter se Schneiderem zakládají svou skupinu Kraftwerk.

70. léta

Spolu s Hütterem a Schneiderem ve skupině spolupracují kytarista Klaus Dinger a Andreas Hohmann coby hráč na perkuse. V roce 1970 si Hütter se Schneiderem zakládají a vybavují své Kling Klang Studio v Düsseldorfu. Jejich první eponymní album Kraftwerk vychází roku 1970 a pilotní skladba Ruckzuck se stává oficiální znělkou televizního magazínu ZDF "Kennzeichen D". Jedno z prvních vystoupení měli v Kolíně nad Rýnem 12. června 1971. V roce 1971 skupinu opustí Dinger, Hohmann a dokonce i Ralf Hütter a na jejich místo přichází kytarista Michael Rother a basista Eberhardt Krannemann. Skupinu tedy tvoří trojice Schneider-Rother-Krannemann. V roce 1972 se opět vrací Hütter a skupina vydává album Kraftwerk 2. V této době prodávají svou novou skladbu Autobahn firmě Phonogram za úsměvných 2000 amerických dolarů s pocitem výhodného obchodu. Ke skupině se na krátký čas připojuje Klaus Roeder, hráč na violu a kytaru. V roce 1973 vychází ještě album Ralf und Florian.

Poté skupina vydala první úspěšnou desku Autobahn, která vychází v listopadu 1974. Deska je charakteristická velmi futuristickým zvukem a v době svého vzniku znamenala velký průlom v hudební tvorbě. V titulní skladbě Autobahn ("Dálnice") se ozývají zvuky klapnutí dveří od auta, startování motoru a kolemjedoucích aut, které Ralf Hütter nahrával na magnetofon při jízdě po dálnici ve svém Volkswagenu. Skladba je typická vzletnými a roztažnými tóny, čímž je hudebními odborníky považována za předchůdkyni hudebního stylu trance. V průběhu koncertní tour k tomuto albu se ke kapele připojili Wolfgang Flür a Karl Bartos, kteří ve skupině setrvali v letech, kdy zaznamenávala svůj největší úspěch. V květnu roku 1975 obsadila skladba Autobahn 4. místo v britské a 5. místo v americké hitparádě.

Další větší úspěch skupiny přišel roku 1975, kdy vydala album Radio-Aktivität (anglicky Radioactivity), které kromě tématu využití radioaktivní energie vzdává hold objevení a využití rádiových vln. Singl Radio-Aktivität se stal následujícího roku ve Francii letním hitem, přičemž jeho prodejnost se dotkne magické sedmimístné cifry.

Rok poté Kraftwerk přišli s albem Trans Europa Express (anglicky Trans-Europe Express) obsahující stejnojmenný hit, který se po dlouhou dobu držel v žebříčcích hitparád. Byl k ní natočen i videoklip, ve kterém se skupina nechala zcela zjevně inspirovat filmem Metropolis Fritze Langa z 20. let. Z tohoto alba rovněž pochází hit Schaufensterpuppen (anglicky Showroom Dummies), kde se Kraftwerk poprvé transformují do podoby neživých figurín.

Roku 1978 Kraftwerk - pobídnuti úspěchem předešlého alba - vydali další studiovou nahrávku Die Mensch Maschine (anglicky The Man-Machine), která obsahuje hity jako Die Roboter (The Robots), Neonlichts (Neon Lights) nebo ještě známější Das Modell (The Model), která o tři roky pozdějí zdolává nejvyšší příčku hitparády. Německá rocková skupina Rammstein vydala v roce 1997 cover verzi skladby Das Modell. Album The Man-Machine spolu s albem Computer World představuje naprostý vrchol tvorby skupiny.

80. léta

Další album vyšlo až roku 1981. Neslo název Computerwelt (anglicky Computer World). Pilotní singl tohoto alba Taschenrechner (Pocket Calculator) byl kromě anglické a německé verze vydán také ve verzi francouzské (Mini Calculateur) a japonské (Dentaku), kterou skupina často zařazuje na svých vystoupeních za verzi anglickou. Na koncertech v Itálii Kraftwerk hrají italskou verzi Mini Calcolatore (někdy nazývaná "Picollo Calcolatore"), v Polsku polskou Mini Kalkulator a v rusku verzi ruskou. Dalšími klasikami se staly skladby Heimcomputer (Home Computer) či stejnojmenná Computer World, která v roce 1982 vyšla ve zremixovaných tanečních verzích jako singl. Nahrávka rovněž obsahuje singl Computerliebe (Computer Love), jejíž melodii použila skupina Coldplay do své skladby Talk. Jako B-strana k singlu Computer Love vyšla starší skladba The Model, která obsadila první příčku v britské hitparádě. Stala se tak jediným singlem Kraftwerk, která zabodovala na prvním místě.

Po vydání alba Computer World následovala světová koncertní tour, v rámci které Kraftwerk procestovali celou Evropu (včetně zemí východního bloku Maďarska a Polska), USA, Japonsko a Austrálii. Tour byla pojata velmi propracovaně co se techniky týče. Na pódiu za hudebníky byly promítány videoklipy k jednotlivým skladbám (podobně jako je tomu dnes); Kraftwerk navíc používali malá zvuková zařízení, která posílali lidem v hledišti a ti na ně mohli hrát (jako je tomu v oficiálním videoklipu ke skladbě Pocket Calculator). Computer World Tour byla první koncertní tour od roku 1976 a poslední do roku 1990.

V roce 1983 sice skupina připravovala album Techno Pop, avšak frontman kapely Ralf Hütter - nadšený cyklista - měl těžkou nehodu na kole a zůstal dlouhou dobu v komatu. Skupina měla hotovo velmi málo materiálu, a tak nakonec z připravovaného alba vyšel jen jeden singl pro nadcházející závod Tour de France a rok poté remixy této skladby na samostatném singlu. Jiné prameny však uváděly, že album Techno Pop naopak bylo vydáno, ale pouze v omezené sérii, která byla jen jako promo materiál nabídnuta několika rádiovým stanicím. Faktem však je, že existují demo nahrávky skladeb Techno Pop, Sex Object a The Telephone Call, které se až na posledně zmíněnou objevily na několika neoficiálních kompilacích. Dalším důvodem zpoždění byla změna analogového záznamu na digitální. Proto album vyšlo až roku 1986 pod názvem Electric Cafe. Obsahovalo např. skladbu Music Non Stop, která se stala zakončovací skladbou na koncertech, při níž jednotliví hudebníci odcházeli po svých sólech. Druhým singlem z alba Electric Cafe byl Der Telefon Anruf (The Telephone Call), v němž zpívá hlavní vokály Karl Bartos. Oba singly se umístily na prvním místě v taneční hitparádě v USA[2]. Deska Electric Cafe byla na dlouhou dobu posledním materiálem, který skupina vydala.

90. léta

V roce 1987 opouští skupinu Wolfgang Flür a v roce 1990 Karl Bartos. Bartos své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mu vadilo "šnečí tempo, s kterým Ralf a Florian připravovali alba a také to, že se dennodenně oddávali na dlouhé hodiny své cyklistické vášni, aniž by skládali hudbu". Bartos měl de facto pravdu - příprava tehdy posledního alba Electric Café zabrala skupině pět let, přičemž časová perioda mezi následujícími alby se ještě prodlužovala.

Po odchodu Flüra a Bartose do skupiny přišel Fritz Hilpert. V roce 1991 Hütter, Schneider a Hilpert remixují a modernizují staré singly skupiny, které pak vychází na albu The Mix. Jde tedy o jakési vylepšené výběrové album. V této době se na krátkou dobu ve skupině objeví Portugalec Fernando Abrantes. Během tour k The Mix se však Abrantes s Kraftwerk rozloučí. Důvodem byla zřejmě vzdálenost mezi jím a zbytkem skupiny, tudíž špatná možnost spolupráce. Další důvod mohl být, že Abrantes zcela nezapadal do „robotické“ image skupiny, na koncertech mával lidem a tak podobně. Abrantese můžeme coby robota spatřit ve videoklipu k zremixovanému singlu The Robots z roku 1991. Po něm přichází do kapely Henning Schmitz, s nímž kapela také 30. listopadu 1991 odehrála úspěšný koncert v pražském Paláci kultury a tímto koncertem uzavřeli turné po Evropě k albu The Mix, které zahrnovalo přes 30 zastavení.

Kraftwerk pokračovali v koncertování v menší míře i v letech 1992 a 1993, kdy navštívili Velkou Británii, Benelux, Německo a Rakousko.

Po celá devadesátá léta skupina žádný nový hudební materiál nevydala. Důvodem bylo, že Kraftwerk rozsáhle technicky modernizovali své Kling Klang Studio v Düsseldorfu.

V roce 1996 skupina zprovozňuje své internetové stránky www.kraftwerk.com[3], ale až roku 1998 se zde objevují strohé informace o aktuální tour apod.

Další aktivita ve skupině se začíná objevovat až roce 1997, kdy vystupují na festivalu Tribal Gathering. Zajímavostí je, že zde Kraftwerk odehráli novou neznámou skladbu a text skladby Computer World byl mírně pozměněn. Kraftwerk poté odehráli dva další koncerty (16. října v rakouském Linci a 18. října v Karlsruhe), kde krom nové skladby zahráli ještě dvě další nové skladby. Tři nové skladby z připravovaného alba skupiny Kraftwerk byly předány za přísného utajení pobočce nahrávací společnosti EMI v Londýně. O přísném utajení svědčí fakt, že v EMI mohli skladby slyšet pouze dva pracovníci. Na začátku roku 1998 Ralf Hütter potvrdil, že v druhé půli roku vyjde nové album a na internetových stránkách firmy Doepfer se na jeden den objevila informace, že Kraftwerk zahájí novou tour. Za čtyřiadvacet hodin však informace zmizela a vedení firmy Doepfer sitauci vysvětlilo tím, že si skupina po jednom dni své rozhodnutí rozmyslela. Připravované album z roku 1998 tedy nikdy nespatřilo světlo světa, známé jsou pouze ony tři naživo zahrané skladby.

20. dubna 1998 vychází pod patronací společnosti Concert Classics album, které zachycuje živé vystoupení skupiny Kraftwerk z roku 1975. Jak Ralf Hütter uvedl, jednalo se o oficiální materiál[4]. Faktem však je, že tracklist alba obsahuje chyby, stejně jako grafické řešení alba, které působí poněkud levně.

V červnu 1998 se Kraftwerk vydali na turné po Japonsku, Spojených státech a dvěma zastávkami poctili i Španělsko a Dánsko. V říjnu turné ukončili v jižní Americe. Červencový washingtonský koncert však byli nuceni zrušit kvůli špatnému počasí, neboť hrozilo, že pódium zasáhnou blesky.
„     Nepovažujeme se za muzikanty, ale za multimediální umělce. Vždy jsme krom hudby dělali výtvarné návrhy. Teď máme k dispozici také synchronizované počítače pro optickou projekci. V 80. letech jsme jednu dobu pracovali v newyorském technickém institutu v oboru počítačové grafiky, takže ji teď také využíváme. Máme textovou grafiku a videa. Děláme opravdu spíš něco jako vizuální hudbu.     “
**
Na prahu nového milénia**

Roku 1999 Kraftwerk vydávají třicetisekundový jingle k nadcházející výstavě Expo 2000. Jedná se o slova "Expo dva tisíce", která jsou pronesena hlasem zdeformovaným přes vocoder v anglickém, německém, francouzském, španělském, ruském a japonském jazyce. Tato událost však vzbudila velký rozruch, neboť skupina za tento půlminutový počin dostala 400 000 DM[6]. Na podzim tedy skupina vydává plnohodnotný singl Expo 2000. Rok nato vychází singl s remixy titulní skladby.

V roce 2001 skupina ohlásila, že hodlá vydat nové studiové album ke stému výročí prvního ročníku cyjklistického závodu Tour de France, které se uskuteční v roce 2003. Na podzim 2002 Kraftwerk vyrazili na miniturné, které zahrnovalo několik zastávek v západní Evropě a v Japonsku. Na počátku roku 2003 pak pokračovali v koncertování v Austrálii.

V roce 2003 skupina zaznamenala poměrně velký úspěch s novým albem Tour de France Soundtracks, se kterým obsadila první příčku v německé hitparádě. Tomuto albu předcházel singl Elektrokardiogramm vydaný však pouze v promo-verzi. Kraftwerk dokázali, že i 17 let od vydání posledního alba mají světu co říct. Tato deska samozřejmě nedosahuje takového futuristického vizionářství jako desky z konce 70. let, ale i tak představuje důležitý článek v hudební historii, neboť využívá rozvláčných kovových tónů a také ústřední téma nejslavnějšího cyklistického závodu a věcí s tím spojených (životospráva sportovců, sportovní soustředění a využití moderních materiálů a technik v oblasti cyklistiky) působí originálně a neotřele. Záhy vychází i stejnojmenný singl Tour de France 2003, ke kterému byl připraven videoklip. Následujícího roku 2004 vychází další singl Aerodynamik, se kterým skupina udělala strhující vystoupení na předávání cen MTV v roce 2003.

Rok 2004 byl ve znamení světové tour, kdy Kraftwerk uskutečnili více než 60 vystoupení. Kromě celé Evropy koncertovali také v severní a jižní Americe a v Japonsku. 22. května 2004 poctili svou návštěvou i Prahu.

V roce 2005 Kraftwerk vydávají dvoudiskové album nesoucí název Minimum-Maximum, záznam z různých koncertů, které proběhly po celém světě v letech 2004-2005. Dostupný je na dvou discích CD, případně i s obrazovým záznamem na dvou DVD nebo Super Video CD. Od té doby se skupina věnuje remasterování všech komerčně vydaných alb (Autobahn, Radioactivity, Trans-Europe Express, The Man Machine, Computer World, Electric Cafe - vydané pod název „Techno Pop“ a Tour de France). Set se bude jmenovat Der Katalog (The Catalogue). První tři nekomerční alba (Kraftwerk I. a II. a Ralf und Florian) vyjdou společně v jiné remasterované řadě. Prodáno bylo pouze pár kusů, určených k propagaci.

Kapela pokračovala v turné i v roce 2006, kdy do svého setlistu zařadila i skladby Showroom Dummies a Computerlove. Skupina vystoupila na několika festivalech, mimo jiné i na festivalu Summer of Love v Pardubicích. V tomto roce to bylo zároveň naposled, kdy byl v koncertní sestavě zařazen Florian Schneider.

Prozatím poslední singl z alba Tour de France vyšel 17. září 2007 a obsahuje dva remixy skladeb Aerodynamik / La Forme, které zremixovala skupina Hot Chip. V srpnu 2007 si skupina zakládá svůj profil na serveru MySpace.

Roku 2008 se Kraftwerk opět vydali na turné. V dubnu započali v USA, kde odehráli 4 koncerty. V koncertní sestavě však chyběl Florian Schneider, jeden ze zakladatelů skupiny. Jeho místo zaujal Stefan Pfaffe, technický spolupracovník, který již dříve zajišťoval technickou podporu pro videoprojekci na koncertech Kraftwerk. Z interview, který v září 2008 pro stránky NZherald.co.uk uskutečnil frontman Ralf Hütter, vyplynulo, že Florian Schneider momentálně spolupracuje na jiných projektech. Jako důvod jeho absence rovněž uvedl, že Schneider nesnáší přesuny mezi jednotlivými vystoupeními[7]. V listopadu 2008 však Florian Schneider opustil skupinu natrvalo[8]. V září Kraftwerk pokračovali několika zastávkami po Evropě, v listopadu v rámci festivalu Global Gathering uskutečnili pět vystoupení v Austrálii a Novém Zélandu a tour ukončili na počátku prosince dvěma koncerty v jihovýchodní Asii. Těsně před koncertem v Melbourne frontman skupiny Ralf Hütter vystoupil na pódium a prohlásil, že jeden z členů skupiny, Fritz Hilpert, prodělal selhání srdce[9][10]. Hilpert byl převezen do nemocnice, ale brzy se zotavil a již druhý den Kraftwerk odehráli koncert v normální koncertní sestavě.

Budoucí scénáře

Kraftwerk na svém MySpace profilu a oficiálních stránkách postupně ohlásili 23 vystoupení na rok 2009. Tour započala v březnu v jižní Americe, kde byli Kraftwerk předskokany skupině Radiohead. Další část turné proběhne v Evropě v dubnu až září několika koncerty a mnoha festivalovými vystoupeními.

Část koncertu v německém Wolfsburgu se odehrála za použití 3D videoprojekcí, přičemž divákům byly rozdány speciální 3D brýle vyrobené pro tuto příležitost.

Datum vydání remasterované edice alb skupiny nazvané Der Katalog (též The Catalogue či 12345678) zatím nebylo oficiálně potvrzeno, v několika nedávných rozhovorech však frontman Hütter oznámil, že Katalog vyjde během roku 2009; v interview pro britský deník The Guardian pak oznámil, že snad v září. Na nizozemském webu vydavatelství EMI bylo zveřejněno datum vydání 7. září 2009. Světlo světa dosud spatřilo pouze malé množství kopií určené pro promo účely vydané již roku 2004.

Ralf Hütter rovněž v rozhovorech poskytnutých během turné 2009 pro média několikrát uvedl, že skupina již brzy vydá nové album.

**Členové

Současná sestava
**
    * Ralf Hütter - (1970 - souč.) - zpěv (hlavní), syntezátory; v začátcích skupiny basová kytara a bicí
    * Fritz Hilpert - (1987 - souč.) - syntezátory, webmaster oficiálních stránek skupiny
    * Henning Schmitz - (1991 - souč.) - syntezátory, klávesy
    * Stefan Pfaffe - (2008 - souč.) - syntezátory, klávesy
**
Bývalí hlavní členové**

    * Florian Schneider - Esleben - (1970 - 2008) - zpěv (doprovodný), syntezátory; v začátcích skupiny housle
    * Wolfgang Flür - (1973 - 1987) - elektronické bicí
    * Karl Bartos - (1975 - 1991) - elektronické bicí

Externí pracovník

    * Emil Schult - (1973 - souč.) - textař, grafik tvořící obaly CD a singlů, fotograf skupiny

Bývalí vedlejší členové

    * Fernando Abrantes - (1991) - elektronické bicí
    * Klaus Röder - (1974) - kytara, elektrické housle
    * Plato Kostic - basová kytara
    * Peter Schmidt - bicí
    * Michael Rother - (cca 1972) - kytara
    * Houschäng Néjadepour - kytara
    * Klaus Dinger - (1970 - 1971) - bicí
    * Charly Weiss - bicí
    * Andreas Hohmann - (cca 1970) - bicí
    * Eberhard Kranemann - basová kytara

Zajímavosti o skupině

    * Kraftwerk svou tvorbou ovlivnili celou řadu světoznámých umělců, mezi něž patří Depeche Mode, OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark), Human League, Gary Numan a mnoho dalších.
    * Na obalu alba Computer World je zobrazen počítač CASIO. Traduje se, že byla vyrobena limitovaná edice těchto počítačů, na jejichž monitorech se po stisknutí určité kombinace kláves zobrazil nápis „KRAFTWERK“. Firma CASIO také vyrobila kalkulátor s ozvučenými tlačítky. Když byly stistknuty určitá tlačítka v určitém pořadí, bylo možno zahrát melodie několika sladeb skupiny Kraftwerk.
    * Roku 1973 skupina vydala singl Kohoutek-Kometenmelodie. Nejenže je tato verze odlišná od obou verzí na albu Autobahn, ale je navíc pojmenována po českém astronomovi Luboši Kohoutkovi, který v březnu 1973 objevil kometu C/1973 E1, která nese jeho jméno.

Ceny Anděl lákají i na venkovní koncert

Ceny Anděl lákají i na venkovní koncert

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.