Biografie

Nine Inch Nails, používá se i zkrácené NIИ, jsou americká industrial rocková kapela, kterou v roce 1988 v Clevelandu v americkém státě Ohio založil Trent Reznor.

Jakožto hlavní producent, zpěvák, skladatel a instrumentalista je Reznor jediným oficiáním členem Nine Inch Nails a jen on je odpovědný za směřování kapely.

Hudba této originální formace obsahuje prvky mnoha žánrů.

Po natočení každého studiového alba Reznor obvykle sestaví novou kapelu, s níž vyjíždí na turné. Obvykle také písně na albu mírně přearanžují, aby na koncertech fungovaly.

Na pódiu Nine Inch Nails používají jako doprovod vystoupení také nápadité vizuální prvky včetně světelných show.


Undergroundové publikum kapelu v začátcích přijalo velmi vřele.

Trent Reznor v 90. letech minulého století vytvořil řadu velmi vlivných nahrávek, které si vysloužily širokou popularitu.

Spousta songů z dílny Nine Inch Nails se stala rádiovými hity.

Dvě nahrávky NIИ získaly cenu Grammy. Nominací bylo dohromady 13. Celkově se po celém světě prodalo přes 20 milionů kopií desek. Polovina jen v USA.

V roce 1997 se Trent Reznor v magazínu Time objevil na seznamu nejvlivnějších lidí světa a Spin magazín ho zase popsal jako “nejvirálnějšího umělce v hudebním průmyslu”.

V roce 2004 pak časopis Rollig Stone zařadil NIИ na 94. místo seznamu nejlepších umělců všech dob.

Kromě velkých úspěchů ale kapela měla i problémy, a to hlavně ve věcech, které se týkají obchodní stránky hudby. V roce 2007 tedy Reznor oznámil, že Nine Inch Nails odcházejí od vydavatelství a v buducnu chtějí vydávat desky nezávisle.

To se týkalo nahrávek Ghosts I-IV a The Slip, které vyšly nejprve v digitální podobě a později i v té fyzické. Digitální verze druhé jmenované přitom byla k dispozici zdarma.

Od roku 1989 kapela vydala celkem 9 studiových alb.

Podobní interpreti


Po pauze, která trvala od roku 2009, kdy Reznor oznámil, že kapela nekončí, ale už nikdy nebude koncertovat, do roku 2013, nabídlii pod značkou Columbia Records novinkové album Hesitation Marks.

Trent Reznor se v roce 2009 oženil s Mariqueen Maandig. Spolu s ní a Atticem Rossem založil projekt How To Destro Angels.

Reznor a Ross vytvořili hudbu k filmu Davida Finchera nazvanému The Social Network, za kterou v roce 2010 získali prestižní filmové ceny Zlatý glóbus a Oscar.

Spolupráci si Fincher, Reznor a Ross zopakovali také na filmu Muži, kteří nenávidí ženy, který měl premiéru v prosinci 2012.

V říjnu se Trent Reznor spojil s rapperem a producentem Dr. Dre a společností Beats Electronics a v lednu 2013 oznámili spuštění Daisy, nové platformy pro digitální hudbu.

V únoru 2013 přišel Reznor se senzační zprávou pro fanoušky, když oznámil, že Nine Inch Nails budou znovu koncertovat a rovnou zveřejnil první termíny chystaného turné.

3. září 2013 vyšlo už zmiňované album Hesitation Marks, které začátkem června předznamenal první singl “Came Back Haunted“.

V půlce března 2014 oznámili Nine Inch Nails společné americké turné se Soundgarden.

Související články

Vstupenky na koncert Nine Inch Nails je nutné vrátit!

Vstupenky na koncert Nine Inch Nails je nutné vrátit!

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.