Biografie

Iggy Pop je živoucí rocková a punková legenda, frontman kapely The Stooges, kterému se přezdívá „kmotr punku“, také příležitostný herec a aktivista.

Jeho občanské jméno zní James Newell Osterberg. Na střední škole bubnoval ve skupině Iguanas. Tehdy vznikla jeho přezdívka Iggy.

Z Michiganu se přesunul do Chicaga, kde na bicí doprovázel černošské muzikanty. V roce 1967 založil spolu s bratry Ronem a Scottem Ashetonovými a Davem Alexanderem kapelu The Stooges.

Vydali tři alba, která navždy změnila dějiny rockové hudby: The Stooges, Funhouse a Raw Power. Odehráli řadu divokých koncertů. Muzikanti začali mít problémy s alkoholem a drogami. Alexandera nahradil James Williamson, ale v roce 1975 se The Stooges definitvně rozpadli.

Iggy a The Stooges se stali hlavním inspiračním zdrojem celému hnutí punku 70. let, ovlivnili Ramones i Sex Pistols.

Iggyho Popa pro jeho životní styl a koncertní vystupování mnozí srovnávávají s další rockovou legendou Jimem Morrisonem.

Na přelomu 60. a 70. let, obvykle pod vlivem heroinu, se Iggy Pop při koncertech zraňoval, válel ve střepech, až celý krvácel, provokoval a napadal diváky, plival na ně a obscénně gestikuloval, vystupoval jak v šílených kostýmech i nahý.

Jako první rocker skákal do lidí a tvrdí se, že je jediný, kdo měl orální sex s fanynkou přímo na pódiu. V soukromí ho ale začala zmáhat drogová závislost, kolaboval na ulici, byl zatýkán, často nebyl vůbec schopen vystupovat.

Zachránil ho David Bowie, když ho vzal na dva roky do Berlína, kde se Iggy zbavil drogové závislosti a urovnal si vlastní život.

Ze spolupráce s Bowiem vznikla dvě nejznámější sólová alba Iggyho Popa  - Idiot a Lust For Life.

V roce 1982 vydal autobigrafii I Need More. V 80. letech se hudebně hledal, pokoušel se prosadit komerční hudbou, snažil se zalíbit publiku přejímáním populárních stylů. Vydal šest nových desek, ale bez většího úspěchu.

Přijal i několik filmových rolí, většinou hrál vyšinuté a extravagantní postavy. Objevil se i v epizodních rolích několika seriálů nebo v reklamě.

Jeho písně zazněly v řadě filmů, nejčastěji Search And Destroy a Passenger. Díky filmu Traispotting z roku 1995 je song Lust For Life zřejmě jeho nejznámějším hitem.

V 90. letech se Iggy Pop vrátil k hudebním kořenům a podařil se mu comeback s alby Avenue B a Beat Em Up. Vrcholem bylo obnovení původní sestavy The Stooges.

Na albu Little Know It All spolupracovali i Green Day, Peaches a Sum 41.

Od té doby The Stooges vystupují a v roce 2007 vydali po třicetičtyřech letech nové studiové album The Weirdness.

Iggy Pop propůjčil tvář organizaci PETA v kampani proti každoročnímu lovu tuleňů v Kanadě.

V posledních letech krom koncertování a hostování také moderuje vlastní pořad na stanici BBC Radio 6.

Festival Aerodrome přidává další dvě pódia

Festival Aerodrome přidává další dvě pódia

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.