Biografie

Suede jsou kapela, která v 90. letech odstartovala velkou britpopovou vlnu a patřila v té době k nejpopulárnějším na ostrovní hudební scéně

Kapelu, pojmenovanou po Morrisseyho písni Suedehead založili v Londýně v roce 1989 baskytarista Mat Osman, zpěvák Brett Anderson a jeho tehdejší přítelkyně Justine Frischmann, která hrála na kytaru. Záhy se k nim připojil kytarista Bernard Butler.

První studiová nahrávka Be My God/Art s bubeníkem Mikem Joycem sice vznikla, ale kvůli sporu s nahrávací společností nikdy nevyšla. Krátce poté se stálým bubeníkem stal Simon Gilbert a kapelu opustila Justine Frischmann.

Suede sice nic nevydali, ale šířila se okolo nich pozitivní očekávání… třeba na obálce Melody Makeru se o nich psalo jako o "nejlepší nové britské kapele".

První singl The Drowners vyvolal nadšení, protože to bylo něco úplně jiného, než produkovala tehdy skomírající manchesterská a grunge scéna. Následující singly se dostaly do žebříčku Top 20.

První album Suede se stalo nejrychleji prodávaným debutem od doby desky Welcome To The Pleasurdome od Frankie Goes to Hollywood a atakovalo vrcholy hitparád.

Suede se díky němu stali nejpopulárnější kapelou té doby a získali prestižní Mercury Prize za nejlepší album.

Hysterie, která je obklopovala doma ve Velké Británii, se za oceánem v USA nekonala, navíc kapele hrozila soudní žaloba a tak byla nucena používat název The London Suede.

Při práce na druhém albu kapelu opustil kvůli vnitřním sporům Bernard Butler. Deska Dog Man Star vyšla v roce 1994. Její zvuk byl temnější a odlišnější.

Ke kapele se postupně připojili nový kytarista Richard Oakes a klávesista Neil Codling, který se už podílel na přípravě třetí desky Coming Up. Ta vyšla v roce 1996 a pro kapelu znamenala mainstreamový úspěch – jak v Evropě, tak Asii nebo Kanadě.

Dostala se i s deseti singly na vrcholy hitparád a prodalo se jí nejvíce v historii kapely.

V roce 1999 následovalo čtvrté album Head Music v produkci Stevea Osbornea, který pracoval s Happy Mondays a New Order.

O tři roky později přišla na řadu deska A New Morning.

Na podzim 2003 oznámili Suede konec.

V lednu 2010 ohlásili reunion a návrat na hudební scénu. Suede odehráli charitativní koncert v londýnské Royal Albert Hall a další vystoupení, která se setkala s pozitivním ohlasem hudebních médií.

Začali pracovat na novém albu Bloodsports, které vyšlo v březnu 2013. 

Fall Out Boy poslali odměnu za trpělivost

Fall Out Boy poslali odměnu za trpělivost

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.