Biografie

Suzanne Vega (* 11. července 1959 Santa Monica, USA) je slavná americká folková zpěvačka. Narodila se v Santa Monice v rodině počítačové analytičky švédsko-německého původu. Její nevlastní otec Ed Vega působil jako učitel a spisovatel. Vyrůstala v hispánské čtvrti.

Mezi její největší hity patří Luka, Tom´s Diner nebo New York is a Woman. Mezi její hudební přátele patří mj. dnes slavný fotograf a původně i textař Brian Rose, se kterým spolupracovala především na počátku své kariéry. Suzanne má dceru Ruby (narozena 1994). V České republice měla již 9 koncertů, poslední v roce 2008 v Praze.

Suzanne Vega se narodila v roce 1959 v Santa Monice v Kalifornii. Její matka byla pčítačová analytička, otec pracoval jako grafik. Vyrůstala v rodině se svým nevlastním otcem, který byl učitel a spisovatel, původem z Portorika. Když bylo Suzanne dva a půl roku, odstěhovali se do New Yorku.

Suzanne začala psát první básničky v devíti letech, ve čtrnácti už složila první písničku. Později naštěvovala prestižní Hight School of Performing Arts, kde studovala moderní tanec. Během navštěvování kurzů anglické literatury na Barnard College také také vystupuvala v Greenwich Village. Byla stálou přispěvatelkou skupiny spisovatelů Jack Hardy Monday Night v kavárně na Cornelia Street. V roce 1984 podepsala svou první smlouvu s nahrávací společností.

Debutové album Suzanne Vega vyšlo následující rok. Byl to úspěšný debut: ve spojených státech sklízel převážně pozitivní recenze a ve Velké Británii se dokonce stal platinovým. Texty byly většinou zručnými miniaturami, které přesně popisovaly charaktery různých lidí. K písni Marlenne on the Wall vzniknul videoklip, který vysílaly MTV a VH1. V této době také Suzanne napsala text ke dvou písním na albu Songs from Liguid Days od Philipa Glasse.

Další deska Solitude Standing (1987) sklidila u kritiků ještě lepší hodnocení a také se lépe prodávala. Obsahuje hitovky Tom’s Diner a Luka, které měly celosvětový úspěch. Text písně Luka je o násilí na dětech, což bylo ve své době velmi neobvyklé téma popového hitu. Obě písně, Tom’s Diner i Luka, byly se dočkaly mnoha coververzí.

Třetí album se jmenuje Days of Open Hand (1990). Experimentálnější hudba a expresionivnější texty znamenaly mírný posun oproti předchozím deskám. Následovalo album 99.9F° (1992), které představovalo mix folku, tanečních beatů a industriálních zvuků.

Páté album Nine Objects of Desire (1996) balancuje na hraně mezi jednoduchostí a industriálními výstřelky předchozího alba. Obsahuje píseň Caramel, která byla později použita jako hudební doprovod v traileru k filmu Woman on the Tier, která vyšla na soundtracku k filmu Dead Man Walking.

V roce 1997 si Suzanne zazpívala na koncepčním albu Heaven and Hell, které se týkalo tématu sedmi smrtelných hříchů. Autorem hudby a textů byl Joe Jackson, se kterým Suzanne spolupracovala už v roce 1986 v písni Left of Center ze soundtracku Pretty in Pink. Jackson tu hrál na piáno a Suzanne zpívala.

V září 2001 spatřilo světlo světa album Songs in Red and Gray. Na třech písních se producentsky podílel Mitchell Froom, kterého si Suzanne vzala v roce 1995, ale už po třech letech se sním rozvedla. V roce 2003 vychází výběrovka The Best of Suzanne Vega, na které je 21 nejúspěšnějších skladeb. Ve Velké Británii vyšla tato deska navíc ještě s bonusovým CD, na kterém je osm dalších písní.

Začátkem října 2006 se Suzanne Vega zúčastnila festivalu dokumentárních filmů Academia film Olomouc. Byla pozvána, protože v té době o ní dokumentarista Christopher Seufert točil dokument, který měl zkušební projekci právě v Olomouci.

Suzanne Vega je také jednou z dvanácti osobností, které se zúčastnili Scénických rozhovorů ve Švandově divadle a které obsahuje kniha Dana Hrbka Všechno je sázka. Suzanne tuto knihu také pokřtila. Na jevišti se tak setkala s některými dalšími protagonisty této knihy: Michalem Horáčkem, Davidem Radokem, Olgou Sommerovou a Václavem Moravcem.

V roce 2006 podepsala Suzanne smlouvu s legendární jazzovou nahrávací společností Blue Note Records. O rok později vyšla deska Beauty & Crime, která se dostala až na 37. místo v prodejnosti alb v České republice.

Vznikl nový klip k hitu Michaela Jacksona

Vznikl nový klip k hitu Michaela Jacksona

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.