Biografie

Manic Street Preachers jsou velšská rocková která, která byla založena roku 1986

Její sestavu tvoří kytarista a zpěvák James Dean Bradfield, baskytarista a textař Nicholas Allen „Wire“ Jones a bubeník Sean Anthony Moore.

Od roku 1991, kdy se Manic Street Preachers představili světu skladbou „Motown Junk“, dokázala tato jedinečná kapela posunout hranice vyjadřování pocitů, nálad, úzkostí a nekonformních názorů tak jako žádná jiná skupina 90. let.

Debutovali v srpnu 1989, kdy si vlastním nákladem vydali singlovou nahrávku „Suicide Alley“.

Už tato první skladba dokázala, že jde o skupinu výjimečného tvůrčího potenciálu a obdivuhodné síly a originality.

Původně zdánlivá nevýhoda jejich rodiště se nakonec projevila jako přednost – Manic Street Preachers, vzdáleni centrům hudebního průmyslu, jakými jsou v Británii Londýn nebo Manchester, se postupně dobrali osobitého stylu, podřízeného pouze vlastním názorům a vkusu.


V roce 1992 jim vyšlo debutové album Generation Terrorists, které obsahovalo dodnes nezapomenutelné hity „Motorcycle Emptiness“, „You Love Us“ nebo „Little Baby Nothing“, ve které kapelu doprovodila slavná americká herečka a zpěvačka Traci Lords.

Album se umístilo ve většině výročních anket mezi nejlepšími deskami roku a kapela na sebe upoutala celosvětovou pozornost.

Na úspěchy tohoto titulu navázala o rok později deskou Gold Against The Soul, která přinesla o trochu víc melancholie a skladby jako „From Despaire To Where“, „Roses In the Hospital“ nebo „La Tristesse Durera“.

Rok 1994 se nesl ve znamení asi nejtvrdší nahrávky v diskografii kapely, a sice titulu The Holy Bible.

Ten se ale nesetkal s takovým komerčním úspěchem jako předešlé nahrávky.

Po vydání navíc kapelu opustil hlavní textař a kytarista Richey James Edwards, který zmizel za dodnes nevyjasněných okolností 1. února 1995.

V listopadu 2008, třináct let po jeho zmizení, byl oficiálně prohlášen za mrtvého.

Manic Street Preachers se rozhodli pokračovat v činnosti jako trio.

Mezníkem jejich kariéry se stalo čtvrté album Everything Must Go, které obsahuje Richeyho texty a kapele vyneslo první dvě prestižní ceny Brit Awards v kategoriích „nejlepší britská kapela“ a „album roku“.


Pátý titul This Is My Truth Tell Me Yours vyšel v roce 1998, kritika ho ohodnotila velmi kladně a skladby „The Everlasting“, „If You Tolerate This Your Children Will Be Next“ nebo „Tsunami“ si velmi dobře vedly i v hitparádových žebříčcích.

Na jaro 2001 připravili Manic Street Preachers album Know Your Enemy a už samotný název dával najevo, že ze svých postojů kapela v ničem neslevila. Přestože vyhroceně levicové postoje mnohým novinářům vadily a album se tak dočkalo i nelichotivých kritik, jejich fanoušci je podrželi a album bylo komerčně úspěšné.

Jedna z nejoriginálnějších kapel britských ostrovů posledních let se po víc než tříleté odmlce vrátila s titulem Lifeblood, které nahrála v New Yorku.

Send Away the Tigers osmému dlouhohrajícímu počinu z roku 2007 se dostalo od kritiky daleko lepších recenzí než v případě obou předešlých alb.

Následně se kapela rozhodla opět sáhnout po textech Richeyho Edwardse, kterými opatřila skladby na desce Journal for Plague Lovers z roku 2009.

Deska byla ohodnocena jako jedna z nejlepších vydaných v tom roce a patří k vrcholům v tvorbě velšského tria.

Vysokou úroveň si Manic Street Preachers udrželi i na albu Postcards from a Young Man z roku 2010. Skladby jako „(It‘s Not War) Just the End of Love“ nebo „Postacrds From A Young Man“ můžeme stále slýchat v rádiích po celém světě.

Rok 2011 se nesl ve znamení 20. výročí vydání prvního singlu a Manics fanouškům nadělili kompletní kolekci jejich singlů National Treasures – The Complete Singles. Album obsahuje 38 chronologicky poskládaných skladeb včetně novinky „This Is The Day“.

16. září roku 2013 vydali Manic Street Preachers jedenácté studiové album, které nazvali Rewind The Film.

Na první polovinu roku 2014 kapela naplánovala vydání alba Futurology.

Související články

Poslechněte nový singl od Franz Ferdinand

Poslechněte nový singl od Franz Ferdinand

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.