Biografie

David Bowie je britský zpěvák, herec, hudební skladatel a producent, považovaný za průkopníka nových hudebních trendů. V roce 1992 se oženil s modelkou Iman a už několik let nekoncertuje.

S hudbou začínal jako saxofonista ve školní kapele. Po rvačce, v níž utrpěl zranění oka, a následné operaci má poškozenou zornici. Po střední škole byl výtvarníkem a hrál v několika kapelách. Vydal soubor milostních skladeb The World of David Bowie. Pak na čas hudby nechal, věnoval se budhismu a pantomimě.

V roce 1969 nahrál úspěšnou skladbu „Space Oddity“, po níž následovalo stejnojmenné album.

O rok později přišlo na řadu tématické album The Man Who Sold the World, jehož hlavní myšlenkou je orwellovská vize budoucnosti. Pro část veřejnosti se tato nahrávka stala kultem. Následovalo turné po Spojených státech, v jehož průběhu se Bowie stylizoval do role herečky Grety Garbo.

Tím si vysloužil zájem médií. Podepsal smlouvu s vydavatelstvím RCA, u kterého vydal desku Hunky Dory.

Komerční úspěch mu v roce 1972 přineslo album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. To se tématicky točí kolem rockové superstar Ziggyho Stardusta, již zničil fanatismus, který sám pomáhala vytvořit.

Jako producent David Bowie zachránil upadající kariéru Lou Reeda, se kterým spolupracoval na desce Transformer.


Bowie dále nabídl desky Aladdin Sane a Pin Ups. Pro televizi NBC připravil pořad The 1980 Show. K orwellovským vizím se opět přiklonil na nahrávce Diamond Dogs. Na následném americkém turné natočil materiál na živák David Live.

Postupně se nechal ovlivnit soulem a r&b, což je patrné na albu Young Americans. Spoluautorem singlu „Fame“, který se dostal na první místo americké hitparády, byl John Lennon.

Nastalo období experimentů.

Desku Station to Station tvoří šest delších tracků a navazují na ni další tři alba. Low je ambientní, Heroes výrazně rockovější a pro širší publikum, a Lodhger už je kompletně rockové a nejpříštupnější ze série, kterou produkoval Brian Eno.

V roce 1976 ztvárnil David Bowie hlavní roli ve filmu The Man Who Fell To Earth.

V 70. letech také spolupracoval s Iggy Popem, vzniklo třeba album Lust For Life. Některé ze společných songů pak Bowie v 80. letech přezpíval na vlastní desky, např. „Tonight“ jako duet s Tinou Turner.

V té době taky spolupracoval s Queen na hitu „Under Pressure“ nebo s Mickem Jaggerem na nové verzi písně „Dancing in the Streets“.

Rok 1980 přinesl album Scary Monsters. Nejdete na něm punk rockové songy jako „Ashes to Ashes“ a „Fashion“.

Následovala deska Let´s Dance a v roce 1984 nahrávka Tonight. Tu čtenáři magazínu Rolling Stone zvolili třetí nejhorší deskou vůbec.

David Bowie napsal hudbu do čtyř filmů, a to Cat People, When The Wind Blows, Absolute Beginners a Labyrinth. Ve dvou z nich i sám hrál.

Podobní interpreti


S popovým albem Never Let Me Down vyrazil na turné se spoustou tanečníků, pódium zdobil obrovský pavouk.

Příští dvě desky vydal David Bowie jakožto člen kapely Tin Machine.

V další dekádě se věnoval např. soulu a industriálnímu rocku. Jeho píseň „The Man Who Sold the World“ po dvaceti letech zpopularizovala Nirvana, která ji zahrála v rámci projektu MTV Unplugged.

Rok 1996 přinesl temné a experimentální album Outside, na němž zní i prvnky junglu a drum and bassu.

Následující Earthling zase propojuje elektronickou a kytarovou hudbu a výrazně ovlivnilo celou příští generaci muzikantů.

David Bowie v té době spolupracoval třeba s Trentem Reznorem z Nine Inch Nails nebo britským triem Placebo.

V roce 2002 pustil do světa album Heathen a v tom následujícím nahrávku Reality.

Pak se David Bowie potýkal s vážnými zdravotními problémy. V roce 2004 ukončil kariéru, přestal nahrávat alba a vystupovat.

Jen výjimečně vystoupil jako host, třeba na koncertě Davida Gilmoura v londýnské Royal Albert Hall.

Na začátku ledna 2013 ovšem jako velké kpřekvapení David Bowie vydal nový singl „Where Are We Now?“. Oslavil tak šedesáté šesté narozeniny. A v březnu následovalo první album po jedenácti letech The Next Day, které produkoval Tony Visconti.

Ve víc než šedesáti zemích světa se vyhouplo na první místo hitparád. Pozitivně ho přijali fanoušci i kritika.

Při udělování hudebních cen Brit Awards se David Bowie 19. února 2014 stal nejstarším držitelem této ceny, když vyhrál kategorii „nejlepší britský mužský umělec“. Cenu za něj převzala top modelka Kate Moss.

Související články

Festival Aerodrome přidává další dvě pódia

Festival Aerodrome přidává další dvě pódia

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.