Biografie

Pet Shop Boys je britská hudební skupina. Tvoří ji Neil Francis Tennant (* 10. července 1954) a Christopher Sean Lowe (* 4. října 1959). Neil se věnuje především textům a zpěvu, Chris skládání hudby.

Neil a Chris se potkali 19. srpna 1981 v obchodě s elektronikou. Zjistili, že mají společný zájem o taneční hudbu a začali psát spolu. V dubnu 1984 vychází v původní verzi písnička West End Girls, která se stává malým hitem v Belgii, Francii a v klubech v Los Angeles a v San Franciscu. V červenci 1985 je vydána první verze písničky Opportunities, která v hitparádách neuspěla.

Průlom přichází poté, co Pet Shop Boys (PSB) znovu nahráli (s producentem Stephenem Haguem) písničku West End Girls. Nová verze vychází v říjnu 1985 a v lednu se dostává na první příčku bristké singlové hitparády. Je na prvním místě také v USA a v sedmi dalších zemích. V březnu 1986 je vydáno první album s názvem Please. Od té doby PSB vydali osm dalších řadových alb a bezmála čtyřicet singlů, z nichž se všechny dostaly v britské hitparádě dostaly do první dvacítky (kromě skladby Was It Worth It?, která byla na 21. místě) a čtyři (včetně West End Girls) byly na první příčce.

Pet Shop Boys se také věnovali několika vedlejším projektům a spolupráci s dalšími osobnostmi světové hudby. V roce 2001 uvedli v Londýně muzikál Closer To Heaven, ke kterému napsali písničky a na kterém se autorsky podílel Jonathan Harvey. V roce 2005 vyšla – s oficiálně uvedenými autory Neil Tennant, Chris Lowe, ne pod hlavičkou Pet Shop Boys – jejich kompozice Battleship Potemkin (Křižník Potěmkin), na které spolupracovali s drážďanskými symfoniky. Tato nahrávka byla od roku 2004 opakovaně použita při venkovních projekcích stejnojmenného ruského němého filmu režiséra Sergeje Ejzenštejna z roku 1925.

PSB napsali písničky pro Dusty Springfield, Lizu Minnelli, Tinu Turner, Kylie Minogue a další. Na několik let se také zapojili do projektu Electronic, kterého se účastní rovněž Bernard Summer z New Order a Johnny Marr ze zaniklé skupiny The Smiths. Jsou podepsáni pod remixy pro Blur, Bloodhound Gang, Rammstein, Yoko Ono nebo Atomizer.

V květnu 2006 se vrátili na scénu albem Fundamental, ze kterého vyšly singly I'm With Stupid (květen), Minimal (červenec) a Numb (říjen). Od června do září probíhalo turné po evropských festivalech, během kterého PSB 11. srpna zahráli i v České republice (Love Planet, Praha). Během podzimu probíhá turné po Severní Americe.

V říjnu vychází na dvojCD záznam koncertu s orchestrem BBC (název Concrete) a na DVD dokument A Life In Pop. Je také vydána kniha Catalogue (obrazová prezentace designu PSB 1984–2004) a album Robbieho Willamse nazvané Rudebox, na kterém se PSB podíleli na dvou skladbách.

21. května 2007 vyšlo DVD Cubism. Toto DVD obsahuje záznam koncertu, který se konal v listopadu 2006 v Mexiku, kde Pet Shop Boys vystupovali v rámci svého „Fundamental“ turné.

8.října 2007 vyšla v pořadí již čtvrtá "remix" deska Disco 4.Tentokrát se ovšem nejedná (kromě dvou písní) o jejich tvorbu, ale o remixy dalších interpretů.

23. března 2009 vychází nové řadové album s názvem Yes. Deska obsahuje jedenáct skladeb a PSB na ní spolupracovali s produkčním týmem Xenomania (jenž spolupracoval také s Kylie Minogue, Sugababes, Cher, Sophií Ellis-Bextor aj.). Album vyjde také v 2CD edici s bonusovou skladbou. První singl s názvem Love Etc. pak vychází o týden dříve.

Pet Shop Boys objevují kubismus na živém DVD

Pet Shop Boys objevují kubismus na živém DVD

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.