Biografie

Rudolf Antonín se narodil ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1899. Zde také absolvoval obchodní školu. V šestnácti letech napsal první skladby. V roce 1919 odešel do Prahy a pracoval jako redaktor v hudebním nakladatelství Josef Springer. Souběžně vystupoval v kabaretu Červená sedma. Od roku 1924 měl vlastní hudební pořad v rádiu, kde hrál na klavír a zpíval s doprovodem houslisty Františka Cinka a D. Alexe na banjo.

V letech 1925 - 1929 působil v souboru Františka Cinka - Melody Makers. V roce 1929 pak založil vlastní orchestr Melody Boys, který existoval do roku 1945. Orchestr měl velmi široký záběr, většina jeho členů ovládala několik nástrojů. Během chvíle se tedy saxofonová sekce proměnila ve smyčce. V repertoáru byly lidové písně, tanga, swing i jazz. R. A. Dvorský dokázal dobře vycítit vkus publika. S orchestrem spolupracovali např. zpěváci Inka Zemánková, Míla Spazierová-Hezká, Jiřina Salačová nebo Arnošt Kavka.

Vystoupení orchestru na Barandovských terasách bylo pravidelně vysíláno rozhlasem. Orchestr také nahrával filmovou hudbu.

V roce 1945 dostal R. A. Dvorský těžký zápal plic a s orchestrem nevystupoval.

roce 1936 R.A. Dvorský založil vlastní nakladatelství. Soustředil se na vydávání moderní taneční hudby. Po válce a dlouhé nemoci se znovu věnoval nakladatelství a dostal ho na špičkovou úroveň. Těžkou ránou byla nečekaná smrt jeho syna Miroslava v roce 1947, který měl nakladatelství převzít. V roce 1949 bylo nakladatelství znárodněno a převzalo jej nakladatelství Orbis.

S přítelem Pavlem Johnem, radiotelegrafistou Československých Aerolinií, začal krátce po komunistickém převratu zvažovat odchod do zahraničí. Plán útěku počítal s únosem dopravního letadla při zkušebním letu, přistáním na louce u obce Dřevčice, kde se k pilotům měl připojit zbytek skupiny. První pokus v létě 1950 se pro poruchu letadla nezdařil, při druhém pokusu o týden později odletělo letadlo přímo a k setkání s druhou částí skupiny nedošlo.[1]

Podle vzpomínek spoluvězně R. A. Dvorský uváděl, že od záměru opustit republiku upustil, ale byl zatčen na základě udání.[2]. Je ovšem pravděpodobné, že zatčení proběhlo na základě informací získaných konfidentem nasazeným do cely jiného člena skupiny, generála Viléma Stanovského, zatčeného při jiném pokusu o překročení státní hranice.[3].

R. A. Dvorský byl zatčen 16. září 1953, na jaře roku 1954 obviněn z vlastizrady a odsouzen na pět let odnětí svobody. Dvorský se odvolal k Nejvyššímu soudu, který odvolání zamítl, ale s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu snížil trest na tři a půl roku odnětí svobody. Ve vazbě a věznicích (Bartolomějská, Pankrác, ÚNZ Dolní Ročov, Bory) odpykal přibližně polovinu trestu. Propuštěn na svobodu 10. května 1956.

Po propuštění z vězení se opět věnoval skládání. V roce 1959 byla se jeho píseň Ráno a večer umístila na třetím místě v tehdy populární soutěži Hledáme písničku pro všední den. Píseň Jipi-jou se později umístila na prvním místě v soutěži Písničky na zítra. Píseň Pohádka o konvalinkách se stala nejprodávanějším gramohitem v roce 1967.

V roce 1965 mohl R. A. Dvorský znovu veřejně vystupovat. Společně s Hanou Vítovou, Jaroslavem Vojtou, Janem Pixou a Otto Kinským vystupoval v pásmu 'Utíká to, utíká'.

S Gregory Porterem zahraje i Ondřej Pivec

S Gregory Porterem zahraje i Ondřej Pivec

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.