Biografie

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Jeho snem bylo stát se malířem a po ukončení školní docházky se tedy pokoušel dostat na školu zaměřenou na výtvarné umění. Nebyl však přijat a tak jeho další kroky směřovaly k oboru elektromontér. Během této doby se věnoval i svému druhému koníčku - hudbě a zpěvu. Obojí miloval tak moc, že se rozhodl opustit ČKD a udělat zkoušky na pražskou konzervatoř. Byl přijat a tak se své zálibě mohl věnovat naplno. Mimo jiné vystupoval jako zpěvák amatér v různých pěveckých soutěžích.

Prvně na sebe upoutal pozornost roku 1957 během jedné soutěže. Dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry. Začal profesionálně vystupovat jako zpěvák. V prvopočátcích ale rozhodně nebyl ten "milovaný božský Kája", jakým je dnes. Budil smíšené kontroverzní pocity a obecenstvo si nelehce zvykalo na jeho projev. Vymykal se totiž zažitým trendům v taneční hudbě začátkem 60. let.

Roku 1963 přijal nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. To se stalo zásadním bodem v jeho kariéře. Díky duetu s Vlastou Průchovou v písni Až nám bude dvakrát tolik zvítězil v rozhlasové hitparádě. Šlitr se Suchým mu také ušili píseň na míru s názvem Oči sněhem zaváté, která se stala hitem roku a Karel Gott vyhrál čtenářskou anketu Zlatý slavík časopisu Mladý svět.

Když odešel roku 1965 ze Semaforu, založil se svými novými spolupracovníky bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo. Šokoval kritiky i diváky svou všestranností projevu a šíří repertoáru. Až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno, působil jako jeho největší hvězda. Karel Gott poté odešel na 7 měsíců budovat svou kariéru do USA.

Odtamtud se vrátil jako sebevědomý profesionál a po úspěších i v Kanadě a východní i západní Evropě mu vyšlo jeho první album, které dostalo zlaté ocenění. Jeho jméno tehdy začal zdobit přívěšek "Zlatý hlas z Prahy". Na domácí scéně zpíval hity jako Lady Carneval a jeho popularita dosahovala mezinárodního rozměru.

Podobní interpreti


V polovině let 80. dosáhla popularita Karla Gotta samotného vrcholu. Vystupoval nejen v Československu, ale i v Sovětském svazu, v Německu, v zámoří a dokonce i v Asii.

Roku 1990 se rozhodl ukončit svou kariéru a jako poděkování svým fanouškům uspořádal turné na rozloučenou po sportovních halách Československa a Německa. Úspěch byl však natolik ohromný, že se rozhodl s koncem kariéry ještě chvíli počkat.

Netřeba hovořit o jeho nesčetných úspěších v anketě Zlatý a Český slavík či v anketě o nejoblíbenějších televizní tváře a pořady TýTý.

V roce 2013 jsme Karla Gotta dokonce mohli vidět na hudebním festivalu Rock for People, kde jeho vystoupení sklidilo nevídaný úspěch i mezi mladou generací.

Související články


 

Festival Okoř se uskuteční už tuto sobotu

Festival Okoř se uskuteční už tuto sobotu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.