Jerry Lee Lewis - Biografie | ABradio.cz

Biografie

Jerry Lee Lewis (* 29. září 1935, Louisiana) je americký rock’n’rollový a country zpěvák, skladatel a pianista. Byl jedním z průkopníků rock’n’rollu a za své hudební zásluhy byl také v roce 1986 uveden do Rock and Rollové síně slávy. Hudební časopis Rolling Stone zařadil jeho desku All Killer, No Filler: The Anthology na 242. místo ve svém žebříčku 500ti nejlepších alb všech dob.

Lewis je označován za zakladatele tzv. piano rocku, a to nejen díky zvuku, ale hlavně svou dynamickou hrou. Někdy během svých vystoupení odkopnul stoličku, na které seděl, a hrál ve stoje. Prsty nechal dopadat z velké výšky, což vytvářelo dramatický akcent. Občas hrál dokonce nohami nebo si na klavír rovnou sednul. Jeho styl si přisvojili například Elton John nebo Billy Joel.

Životopis
*

Narodil se v chudé rodině v městečku Ferriday ve státě Louisiana. Na piáno začal hrát už v dětství se svými dvěma bratranci. Byl ovlivněný rhythm and blues, boogie woogie, gospelem a country hudbou a brzy si vyvinul svůj vlastní unikátní styl hraní. Později ho jeho matka zapsala na křesťanskou školu v Texasu. Na jednom školním vystoupení ale zahrál gospel My God Is Real ve stylu boogie woogie, čímž si vysloužil vyhození ze školy.

Dále si přivydělával jako pianista a z jeho hudby se tak postupně vytrácel křesťanský podtext. V roce 1954 nahrál svoje první demo. O rok později se přestěhoval do města Nashville, kde hrál bez většího úspěchu po místních barech. Dokonce mu prý tamní hudební manažeři radili, aby začal raději hrát na kytaru.

Odhodlaný pokračovat v hraní, přesunul se Lewis v roce 1956 do Memphisu, kde našel producenta Sama Phillipse. Ten byl známý tím, že objevil Elvise Presleyho, Carla Perkinse a Johnnyho Cashe. Phillips zrovna hledal náhradu za Elvise Presleyho, kterého přenechal společnosti RCA. Lewis pro něj nahrál několik skladeb, včetně svého největšího hitu Great Balls Of Fire. V té době uváděli Lewise jako: „Jerry Lee Lewis a jeho pumping piáno”.

ABC & D of Boogie Woogie – 10.ledna v Hybernii

ABC & D of Boogie Woogie – 10.ledna v Hybernii

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.