Nové album Magnetik: hudba je fantazie

  • Nové album Magnetik: hudba je fantazie Fotogalerie (18)
    • 13.06.2010
    • Tisk

    Hudba sama o sobě dokáže vyvolávat (projektovat) emoce, vzpomínky a příběhy – a člověk se…

    Sdílejte článek:

Hudba sama o sobě dokáže vyvolávat (projektovat) emoce, vzpomínky a příběhy – a člověk se díky ní může vydávat na cesty do říše fantazie, taková je hlavní myšlenka čtvrtého magnetického alba Projektor, které nese podtitulek „Music Is Fantasy“ a vychází jako příloha 31. čísla časopisu Živel.

Na materiálu se jako nová členka kapely podílela mladičká multiinstrumen­talistka Mitsuko, jejímž přičiněním se některé z kompozic proměnily ve skutečné, pozitivní písničky. „Komponování alba pro mě bylo po masakru spojeném s novinkou Vanessy velmi vítanou změnou. Ve srovnání s Ave Agony je Projektor pravým opakem,“ říká o albu Moimir Papalescu.

Symbolem desky se stal unikátní hvězdný Projektor proslulé značky Karl Zeiss, který se nad kapelou tyčí jako jakési monstrózní kosmické Božstvo. Pomocí něj lze během okamžiku imaginárně cestovat napříč souhvězdími a galaxiemi až do hlubin nekonečného vesmíru. Nahrávalo se na magnetofonový pás a hlavním nástrojem je klasický Moog. Zvuk alba je proto ve srovnání s předchozími deskami striktně analogový. Na vizuální stránce alba se podíleli opět fotograf Václav Jirásek a designér Morten.

Projektor právě vychází jako příloha časopisu Živel 31 a 10. září vyjde v limitované edici s bonusovými skladbami také u X Production. Jednu z dalších skladeb svým zpěvem obohatí slovenská zpěvačka Kristina Chrasteková, se kterou Moimir Papalescu a Petr Van Krbetz na rok 2011 připravují projekt Dioda Boy.

Album Projektor navazuje na třetí album Laudanum z roku 2007, které bylo především psychedelickým výletem do ambientních krajin. Přinášelo snivou náladu, kterou charakterizoval slogan „Music Is Drug“. Ten vyjadřoval přesvědčení kapely, že hudba dokáže odpoutat lidskou mysl od pozemských problémů a podobně jako droga lze díky ní uskutečnit mnohdy opravdu úchvatný trip. Zároveň pak v přeneseném slova smyslu vyjadřovala názor, že ve vhodnou chvíli hudba dokáže i léčit.

Druhé album Wells bylo hodně sci-fi, zvukově pestré a hudba by se nejlépe dala zařadit do kategorie filmová. Zároveň bylo poctou geniálním autorům tohoto žánru, které zosobňoval spisovatel H. G. Wells a jeho Válka světů. Slogan „Respect Aliens“ zároveň vyjadřoval víru, že člověk není jedinou inteligentní bytostí v tomto Vesmíru a podle toho by se měl i chovat. První album Magnetik bylo hodně impulsivní a vznikalo ještě v dobách Nihilists. Mělo podtitul „Music Loves Science“ a vyjadřovalo obdiv hudebníků k starým vynálezům i hrdinům jejich mládí, například Kraftwerk nebo Neu.

Magnetik:

Moimir Papalescu – analogue and digital machines, vocals

Peter Van Krbetz – saxophone, flute, clarinet, synthesizers, wind controller

Mitsuko – accoustic & electric Guitars, ukulele

SM24 – operator

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.